fot. Karol Jeliński

Poznań: modlitwa za zmarłych w najstarszej polskiej katedrze

We wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych abp Stanisław Gądecki przewodniczył w poznańskiej katedrze koncelebrowanej Mszy św., połączonej z procesją za zmarłych wewnątrz katedry poznańskiej. W Mszy św. uczestniczył poznański biskup pomocniczy Grzegorz Balcerek, członkowie kapituły katedralnej, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy.

„Tradycja Kościoła zawsze mówiła o czyśćcu, o wymiarze wspólnotowym Kościoła. My pozostającym na ziemi, w geście solidarności duchowej modlitwą i ofiarą możemy pomóc tym, którzy po śmierci potrzebują jeszcze oczyszczenia, oczekują zjednoczenia w pełni z Chrystusem zmartwychwstałym, pełni zjednoczenia oczyszczonej miłości” – mówił w homilii bp Balcerek.

>>> Bp Lityński: świętość jest dla nas możliwa

Przypomniał, że tak w Starym, jak i w Nowym Testamencie jest objawiona nauka o czyśćcu, choć nieformalnie, bez użycia słowa „czyściec”. Zauważył, że w Starym Testamencie Bóg stawia wysokie wymagania zwierzętom składanym w ofierze i kapłanom sprawiającym kult. Domaga się nieskazitelności i oczyszczenia. W Starym Testamencie potrzebne też było wstawiennictwo jakiejś osoby, wstawiającej się za grzesznikami. W Nowym Testamencie klasycznym tekstem ukazującym tajemnicę czyśćca jest fragment 1 Listu do Koryntian św. Pawła.

„Chrystus ukazany jest jako Ten, który wstawia się za nami przed obliczem Boga. Jest Kapłanem i jednocześnie Ofiarą przebłagalną za grzechy całego świata. Ofiarowane przez Niego miłosierdzie nie zwalnia nas z obowiązku, byśmy przed obliczem Boga byli czyści i nieskalani, bogaci w miłość” – podkreślił bp Balcerek.

fot. Karol Jeliński

Przekonywał, że kapłan, a zwłaszcza biskup potrzebuje większej modlitwy po swojej śmierci niż człowiek świecki. Sąd Boży nad nim jest surowszy. „Niech modlitwa za zmarłych towarzyszy nam często. W niej wyraża się wiara w zbawienie wieczne, do którego człowiek idzie także przez czyściec, w niej wyraża się też nasza miłość do zmarłych i to jest największy dla nich dar, jaki możemy im złożyć” – zauważył biskup.

Podczas liturgii abp Gądecki wspomniał papieża Jana XIII, który w 968 r. ustanowił w Poznaniu pierwszą diecezję w Polsce, biskupów, arcybiskupów i prymasów Polski, którzy tu pasterzowali, a także królów i władców polskich pochowanych w tutejszej katedrze – Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Przemysła I, Bolesława Pobożnego i Przemysła II.

>>> Papież modlił się na Cmentarzu Laurentyńskim [+GALERIA]

fot. Karol Jeliński

Uczestnicy modlili się też za zmarłych misjonarzy przysłanych na ziemie Polan, członków kapituł, kapłanów, kleryków, zakonników i zakonnice, i wszystkich wiernych zmarłych. Po Mszy św. wierni uczestniczyli w procesji żałobnej wewnątrz katedry i w krypcie.

Katedra poznańska jest miejscem pochówku pierwszych władców Polski aż do Kazimierza Odnowiciela, a także członków wielkopolskiej linii Piastów. W krypcie znajdują się groby biskupów poznańskich, wśród nich nagrobki kardynałów Mieczysława Ledóchowskiego i Bolesława Filipiaka, kard. Zenona Grocholewskiego, wieloletniego prefekta Kongregacji Wychowania Katolickiego, oraz arcybiskupów Walentego Dymka, Antoniego Baraniaka i Jerzego Stroby.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze