Fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: można się zgłaszać do programu „Pomoc po sąsiedzku”

Usługi opiekuńcze, zrobienie zakupów, posprzątanie mieszkania – to niektóre rodzaje wsparcia, jakie można otrzymać dzięki programowi „Pomoc po sąsiedzku”.

Chcący z niego skorzystać powinni się zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Program „Pomoc po sąsiedzku” wspiera osoby, które ze względu na wiek, stan zdrowia lub niepełnosprawność nie mogą samodzielnie wykonać podstawowych czynności. Głównie to seniorzy i osoby z niepełnosprawnościami – poinformował magistrat.

Usługi sąsiedzkie

Zależnie od indywidualnej sytuacji mogą oni skorzystać z sąsiedzkiej pomocy, usług opiekuńczych (także specjalistycznych) w miejscu zamieszkania czy opieki wytchnieniowej (krótkotrwałego pobytu dziennego i całodobowego). Z kolei opiekunowie osób z niepełnosprawnościami mogą liczyć na wsparcie w zwiększeniu kompetencji ich podopiecznych.

Magistrat poinformował, że osoby zainteresowane skorzystaniem z tej oferty mogą zgłaszać się do jednej z filii MOPR właściwej dla miejsca zamieszkania osoby, która z programu chciałaby skorzystać. Pracownicy socjalni skontaktują się ze zgłaszającym, by sprawdzić na miejscu, co jest mu najbardziej potrzebne. Na przykład sąsiedzkie usługi polegają na podstawowej opiece, robieniu zakupów, przygotowaniu i podaniu posiłków, posprzątaniu mieszkania, pomocy w uiszczeniu opłat czy towarzyszeniu na spacerach.

Fot. Freepik

Wykonywaniem usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania zajmują się Spółdzielnia Socjalna Feniks i Polski Komitet Pomocy Społecznej (PKPS). Zakres i wymiar takiego wsparcia jest szerszy, a pomoc sprowadza się głównie do zaspokajania codziennych potrzeb życiowych, przeprowadzania zabiegów higienicznych, pomocy w kupnie leków czy pielęgnacji zaleconej przez lekarza.

Dla rodzin osób niesamodzielnych czy też opiekunów osób z niepełnosprawnością bardzo ważna jest możliwość zapewnienia podopiecznemu całodobowej opieki. Takie rozwiązanie daje odciążenie od codziennych obowiązków i szansę na zajęcie się sprawami służbowymi, urzędowymi czy związanymi z własnym stanem zdrowia. Taki krótkoterminowy pobyt dzienny w miejscu zamieszkania organizują: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną „Koło” w Poznaniu, Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Iska”, Stowarzyszenie na rzecz Młodzieży Sprawnej Inaczej „Śmiałek”. Pobyt całodobowy zapewnia Dom Krótkiego Pobytu „Poranek” przy ul. Płowieckiej.

Magistrat zaznaczył, że na realizację programu „Pomoc sąsiedzka – rozwój usług społecznych świadczonych w społeczności lokalnej dla mieszkańców Poznania” miasto przeznaczyło ponad 20 mln zł. Projekt został dofinansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 (FEW) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze