fot. Jan Jeliński

Poznań: na Ostrowie Tumskim uczniowie poznają historię koronacji Bolesława Chrobrego

120 uczniów poznańskich szkół bierze w czwartek na Ostrowie Tumskim w Poznaniu udział w zajęciach poświęconych koronacji Bolesława Chrobrego. W tym roku przypada tysięczna rocznica tego wydarzenia.

Zajęcia ze studentami Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbywają się w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Jak powiedział PAP ks. Maciej Szczepaniak z Wydziału Teologicznego UAM uczniów miały zaintrygować tematy spotkań: „Jak zostać królem?” i „Powrót króla”, a także forma prelekcji prowadzonych w miejscu, gdzie przed wiekami istniała pierwsza katedra na ziemiach polskich i siedziba pierwszych władców.

„To swoista podróż w czasie i w przestrzeni po najciekawszych miejscach, gdzie żył i działał król – od siedziby Mieszka I na Ostrowie Tumskim przez podziemia katedry po Złotą Kaplicę, w której znajduje się jego nagrobek i pomnik. Studenci Wydziału Teologicznego opowiadają o życiu Bolesława i o chrzcie Polski zorganizowanym przez ojca naszego pierwszego króla” – powiedział.

>>> Poznań: Męska Droga Krzyżowa [GALERIA]

Student trzeciego roku Wydziału Teologicznego UAM Grzegorz Dominiak przyznał, że choć młodzież szkolna lubi opowieści z zamierzchłych czasów, historia Bolesława Chrobrego nie jest dla nich łatwym tematem. Właśnie dlatego studenci prowadzą zajęcia w wypożyczonych z teatru, stosownych do miejsca i tematyki strojach.

Mieszko I, fot. wikimedia.commons

„Naszym celem jest uświadomienie młodemu pokoleniu znaczenia zamierzchłej historii dla ich czasów, aby młodzi odkrywając starą historię mogli poczuć, że jest ona istotna także dziś i również dla nich” – powiedział.

Podczas wędrówki po historycznych miejscach uczniowie mają też okazję porozmawiać także ze studentami z Litwy i z Brazylii, którzy studiują na UAM.

Ks. Maciej Szczepaniak powiedział, że 14 kwietnia w kościele pw. Najświętszej Marii Panny in Summo na Ostrowie Tumskim w Poznaniu abp Stanisław Gądecki odprawi mszę świętą z okazji obchodzonego tego dnia narodowego Święta Chrztu Polski. W tym roku będzie to uroczystość upamiętniająca chrzest Bolesława Chrobrego w ramach obchodów 1000-lecia koronacji i śmierci króla.

>>> Poznań: Ekstremalna Droga Krzyżowa – trasa Błogosławionej Piątki Poznańskiej

17 czerwca zostanie odprawiona msza św. w poznańskiej katedrze w 1000. rocznicę śmierci Bolesława Chrobrego.

Poznański Festiwal Nauki i Sztuki powstaje dzięki współpracy czołowych jednostek naukowych województwa wielkopolskiego. Wydarzenia festiwalowe przygotowywane są przez poznańskie uczelnie, oddział Polskiej Akademii Nauk i Laboratorium Wyobraźni. W tym roku słowem-kluczem festiwalu jest „Odpowiedzialność”. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze