Poznań: najstarszy Maraton Biblijny w Polsce
Ks. prof. Andrzej Draguła, kierownik Katedry Teologii Praktycznej na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, zainaugurował w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu publiczne czytanie Pisma Świętego. Najstarszy Maraton Biblijny w Polsce rozpoczął się w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
Tradycyjnie Maratonowi Biblijnemu towarzyszy hasło programu duszpasterskiego. W tym roku są to słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. „Wśród celów maratonu są odnowa życia duchowego, wzmocnienie relacji wspólnoty parafialnej, a także zachęcenie do czytania Pisma Świętego i pogłębienie wiary oraz osobistej relacji z Panem Bogiem” – powiedziała KAI Edyta Kuczyk z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan, które zajmuje się organizacją maratonu. Publiczną lekturę Pisma Świętego poprzedziła Msza święta.
„Jezusowe rany nie są symptomem choroby i śmierci, jak w przypadku człowieka, ale jak mówi Izajasz, w Jego ranach jest nasze zdrowie. To rana ożywcza i ożywiająca” – mówił w homilii ks. prof. Draguła.
Profesor Uniwersytetu Szczecińskiego i Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu zauważył, że św. Tomasz był pierwszym, który pojął, że w ranie Ciała Chrystusa jest krynica, z której wypływają Krew i woda jako zdrój miłosierdzia dla nas. „Jezusowe rany nie otwierają przepaści męki, ale są szczeliną, z której wydobywa się blask chwały Zmartwychwstałego. Jezusowa rana w boku to blizna po naszych grzechach, z której wylewa się miłosierdzie, balsam na nasze grzechy” – podkreślił kaznodzieja.
„Z radością rozpoczynamy dziś XIV Maraton Biblijny w naszej archidiecezji. Niech Duch Święty ześle wiele łask tym, którzy publicznie przeczytają Pismo Święte” – powiedział ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży, inaugurując tegoroczne publiczne czytanie słowa Bożego.
Pierwsze wersety Ewangelii wg św. Mateusza odczytał ks. prof. Andrzej Draguła. Drugi fragment przeczytała Tatiana Pożarska, solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu.
Publiczne czytanie Pisma Świętego ma być dla każdej parafii świętem Biblii. „Mimo upływu lat zainteresowanie wiernych udziałem w maratonie nie słabnie, choć na pewno większe jest w parafiach podpoznańskich. Jest to bowiem dobra okazja do integracji mniejszych wspólnot” – tłumaczy Kuczyk.
Pismo Święte podzielono na ok. 1500 fragmentów, które będą czytane przez osoby w różnych parafiach Poznania, w Tulcach, Kościanie, Obornikach, Szamotułach, Swarzędza, Kostrzyna, Koziegłowach, Lubonia i Czempinia. Maraton zakończy się w sobotę 28 kwietnia parafii pw. św. Michała Archanioła w Czempiniu.
„Parafie same wybierają dogodne godziny na publiczną lekturę Biblii. Bywa, że maraton, zwłaszcza w weekendy, trwa do późnych godzin nocnych” – zaznacza Kuczyk.
Po raz pierwszy Pismo Święte czytane było w 2005 roku przez 876 osób. Maraton trwał wtedy bez przerwy 120 godzin. Od roku 2006 fragmentów Biblii jest 1500, a od roku 2007 Maraton Biblijny przyjął formę „wędrowną” i każdego dnia czytanie Pisma Świętego odbywa się w innym kościele. Maratończycy czytają tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. Specjalnie wydany na maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg.
Organizacją Poznańskiego Maratonu Biblijnego zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży Jordan.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |