Fot. A Walas

Poznań: odbędzie się konferencja prasowa o kalendarzu trzech religii

Kalendarz, który wpisuje się w życie mieszkańców Poznania, jest elementem prowadzenia dialogu międzyreligijnego przedstawicieli trzech religii monoteistycznych, sięgających korzeniami starotestamentalnego patriarchy Abrahama. Dialog chrześcijańsko-żydowski trwa, w Poznaniu już kilkanaście lat. Od kilku lat trwa też dialog chrześcijańsko-muzułmański, a niedawno pojawił się i żydowsko-muzułmański. 

Pierwszy kalendarz trzech największych religii powstał w Katowicach, jest efektem prowadzonego w tym mieście dialogu międzyreligijnego oraz spotkań ekumenicznych. Pomysł ten trafił na podatny poznański grunt, gdzie w jednym fyrtlu żyją obok siebie – zazwyczaj w pokoju i wzajemnym szacunku – chrześcijanie, muzułmanie i żydzi. Jest efektem szeregu spotkań imama Youssefa Chadida, podrabina Szymona Zadumińskiego i księdza misjonarza oblata Marcina Wrzosa, czasem w dość oryginalnych miejscach, np. w restauracji McDonalds przy ul. Półwiejskiej (podtrzymana tradycja), czy w synagodze, meczecie, klasztorze. To oni współtworzyli ten kalendarz z pomocą władz miasta, przełożonych (arcybiskup Stanisław Gądecki, naczelny rabin Michael Schudrich, mufti Nidal Abu Tabaq – jedyny kalendarz w kraju) oraz swoich wspólnot religijnych. Jego celem jest choć odrobinę większe wzajemne poznanie się ludzi różnych religii oraz kultur. Ma służyć do prowadzenia dialogu życia, wyrażania sobie wzajemnego szacunku, składania życzeń z okazji obchodzonych świąt, które także zostały opisane w kalendarzu. Dialog życia polega na zgodnym, harmonijnym, pokojowym zamieszkiwaniu obok siebie, pomimo różnic wynikających z religii, w duchu wzajemnego szacunku i miłości, do których religie Abrahamowe wzywają swoich wyznawców.

Poznań był pierwszą siedzibą struktur kościelnych w Polsce, powstała zaledwie dwa lata po chrzcie księcia Mieszka I. Pierwszy biskup Jordan miał swoją siedzibę najprawdopodobniej na Ostrowie Tumskim. To nie oznacza, że nie ma wśród mieszkańców Poznania wyznawców innych religii. Bez wątpienia wzbogacają nasze miasto swoją duchowością, kulturą, inteligencją, pracą, otwarciem. Początki gminy żydowskiej w Poznaniu sięgają już drugiej połowy XIII w. Najmłodszą społecznością religijną w Poznaniu są muzułmanie. Trudno powiedzieć, kiedy pierwsi wyznawcy islamu przybyli do Poznania. Być może byli to Tatarzy polscy służący w wojsku polskim. W latach osiemdziesiątych XX w. przybywali do Poznania studenci z krajów arabskich. Niektórzy z nich osiedlali się tu na stałe, zakładali rodziny. Jako tacy wspólnie tworzymy społeczność naszego miasta.

Poznański kalendarz trzech religii jest szczególny. Na pierwszych stronach zawiera w sobie opracowanie dotyczące różnicy rachuby czasu w tych religiach, a zarazem kulturze chrześcijańskiej, arabskiej i żydowskiej, co było postulatem z zeszłego roku. Zawiera zarówno znane nam kalendarium juliańskie, ale też muzułmańskie i żydowskie, oparte na innych rachubach czasowych, bo datowanych od powstania świata (żydzi), czy pielgrzymki proroka Muhammeda z Mekki do Medyny (muzułmanie). Zawiera najważniejsze święta trzech religii, wyszczególnia dni ich modlitwy (dzień Pański, szabat, dzień zgromadzenia), nazwy poszczególnych miesięcy. W części dotyczącej chrześcijan pojawiają się święta nie tylko katolików, ale prawosławnych, protestantów, czy starokatolików. Na poszczególnych kartach kalendarza znajdują się, przede wszystkim, zdjęcia związane z Poznaniem, a także wyjaśnienia dotyczące modlitwy, jej rodzajów i ich znaczenie dla chrześcijaństwa, islamu i judaizmu. Kalendarz został wydany ze środków budżetowych Miasta Poznania i jest dostępny za darmo. Otrzymać go można: w siedzibie Urzędu Miasta Poznania, w punktach informacji kulturalnej (Plac Wolności) i turystycznej (Stare Miasto), w synagodze, meczecie oraz w parafii i klasztorze oblatów w Poznaniu, jak i przez stronę www.misyjne.pl.

Kalendarz trzech religii 2019

Zapraszamy na konferencję prasową, która odbędzie się w piątek 28 grudnia 2018 r., w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu, przy ul. Stawna 10, o godz. 12.00. 

Konferencja prasowa dotyczy wydania poznańskiego kalendarza trzech religii pt. „W naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem”. Wydanie kalendarza związane jest z trwającym w naszym mieście od kilku lat dialogu tzw. trzech religii Abrahamowych. Jest to wyjątkowa na tle całego kraju działalność międzyreligijna. Jej celem jest ukazanie różnorodności i możliwości pokojowego życia obok siebie wyznawców różnych religii.

W konferencji wezmą udział: p. Jędrzej Solarski – Zastępca Prezydenta Miasta Poznania; p. Omar Abdel Fattah – syn muftiego Nedala Abu Tabaqa, przedstawiciel poznańskiej wspólnoty muzułmańskiej, zastępujący nieobecnego p. Youssefa Chadida – imama poznańskiej wspólnoty; p. Szymon Zadumiński –podrabin żydowskiej gminy wyznaniowej w Poznaniu; o. dr Marcin Wrzos OMI – koordynator projektu, redaktor czasopisma „Misyjne Drogi” oraz portalu misyjne.pl, odpowiedzialny w Archidiecezji Poznańskiej, za dialog z islamem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze