Poznań: odbyło się posłanie misyjne [GALERIA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dzisiaj, w czasie I nieszporów Uroczystości Świętych Piotra i Pawła, w Bazylice Archikatedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu odbyło się posłanie misyjne.

Podczas uroczystych nieszporów abp Stanisław Gądecki wręczył kilkanaście medali Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis (za wybitne zasługi dla archidiecezji poznańskiej). Otrzymały je osoby, które w jakiejś kwestii wyróżniły się działaniami na rzecz Kościoła. Jeden z tych medali trafił do małżeństwa katechistów, Barbary i Henryka Rohde, którzy od ponad 40 lat na terenie diecezji poznańskiej głoszą katechezy neokatechumenalne, a także są odpowiedzialni za wspólnoty w całym regionie. – Przez tych katechistów wielu ludzi odnalazło swoją drogę, spotkało się z żywą Ewangelią, która rzuciła światło na ich życie. Wielu ludzi przez to odkryło swoje powołanie, a wielu księży mogło odnaleźć je na nowo poprzez życie we wspólnocie neokatechumenalnej i bycie w niej bratem. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za ich trud ewangelizacji – skomentował to odznaczenie jeden z uczestników uroczystości.

Po niej nastąpiło misyjne posłanie młodych wolontariuszy. Otrzymali oni krzyże misyjne i błogosławieństwo Kościoła. W katedrze obecnych było 69 młodych misjonarzy i misjonarek, jednak nie wszystkim udało się dotrzeć na uroczystość – ogółem jest ich w tym roku 87. Posłani zostali z takich wspólnot jak „Etiopia 2018” z parafii pw. św. Andrzeja Boboli do Dire Dawa w Etiopii, „Opalenica dla Betlejem” z parafii pw. św. Mateusza w Opalenicy do Betlejem, „Akademickie Koło Misjologiczne” do Jerozolimy oraz do Weluli w Indonezji (Poznaj Weluli), Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio” do Rwandy, Kenii i Ghany, „Diakonia Misyjna Ruchu Światło-Życie Archidiecezji Poznańskiej” na Ukrainę, do Irlandii i Ekwadoru, „Przymierze Miłosierdzia (Wolontariat Miłosierdzia Poznań)” do Brazylii, Mozambiku i na Ukrainę, „Duszpasterstwo Akademickie Morasko” do Betlejem, a także „Rób dobro/Wolontariat na Ukrainie” na Ukrainę. – Każdy z nich wyruszy na misje już w lipcu i sierpniu, a ostatni z nich jeszcze we wrześniu – mówi Agata Wachowiak, jednak z organizatorek wydarzenia. Katedra poznańska była wypełniona ludźmi aż do ostatnich ławek. 

Fotografie: Zofia Kędziora

Wasze komentarze