
Fot. wikimediacommons/By Unknown author –
Poznań: ostatnie przygotowania do beatyfikacji ks. Stanisława Streicha
W Poznaniu trwają ostatnie przygotowania do beatyfikacji ks. Stanisława Streicha (1902-1938), kapłana-męczennika, który został zastrzelony przez komunistę podczas sprawowania niedzielnej liturgii 27 lutego 1938 r. w kościele pw. św. Jana Bosko w podpoznańskim Luboniu. Uroczystość odbędzie się w sobotę 24 maja o godz. 11.00 na placu katedralnym w stolicy Wielkopolski. Beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
„W parafiach naszej archidiecezji trwa nowenna dziewięciu miesięcy, która rozpoczęła się w pierwszy czwartek października 2024 roku. Jest to duchowe przygotowanie wiernych świeckich, duchowieństwa i osób życia konsekrowanego do beatyfikacji. Wierni ćwiczą też śpiew hymnu beatyfikacyjnego, do którego słowa napisał ks. Artur Czepiel, autor hymnu beatyfikacyjnego ks. Michała Rapacza, a muzykę napisali poznańscy studenci Akademii Muzycznej i organiści Szymon Marzok i Hubert Trojanek” – opowiada ks. Krystian Sammler, dyrektor Wydziału Duszpasterstw: Ogólnego i Specjalistycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.
„Odbywają się też spotkania grup duszpasterskich, a katecheci zapoznają dzieci i młodzież z postacią ks. Stanisława Streicha, korzystając z materiałów przygotowanych przez Referat Katechetyczny Kurii oraz materiały IPN-u” – tłumaczy ks. Sammler.
Duchowny zaznacza, że zakończył się też konkurs na przygotowanie komiksu, w którym główną postacią był ks. Stanisław Streich. W konkursie wzięła udział młodzież z klas siódmych i ósmych.

Ponadto w kinach komercyjnych w Poznaniu i Bydgoszczy odbyły się projekcje fabularyzowanego dokumentu pt. „Zabili księdza” w reżyserii Antoniego Wojtkowiaka i Anny Kreczmer.
Gotowy jest też portret ks. Stanisława Streicha, pędzla artysty Andrzeja Karpińskiego, który po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. „Ks. Stanisław został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę” – zaznacza ks. Sammler.
Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu o wymiarach 3×2 m, a uczestnicy uroczystości otrzymają obrazki z modlitwą dziękczynną za beatyfikację ks. Streicha.
W uroczystej Mszy św. w dniu beatyfikacji wezmą też udział m.in. kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Zbigniew Zieliński, metropolita poznański, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, abp Adam Szal, metropolita przemyski, abp Stanisław Gądecki, bp Damian Bryl, biskup kaliski, bp Artur Ważny, biskup sosnowiecki, poznańscy biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak oraz bp senior Zdzisław Fortuniak.
„Plac przed bazyliką archikatedralną będzie podzielony na sektory, nie trzeba mieć jednak żadnych wejściówek, więc zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wziąć udział w tym wyjątkowym dla naszej archidiecezji wydarzeniu” – mówi KAI ks. Krystian Sammler.
Dyrektor Wydziału Duszpasterstw: Ogólnego i Specjalistycznego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu zaznacza, że dotychczas zgłosiło się ok. 7 tys. uczestników z całej archidiecezji.
Ks. Sammler zwraca uwagę, że w ramach porozumienia Archidiecezji Poznańskiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Spółki Koleje Wielkopolskie pielgrzymi będą mogli przybyć na beatyfikację specjalnym bezpłatnym pociągiem.
„Specjalny pociąg wyjedzie ze stacji Rawicz i przez stacje: Leszno, Kościan, Mosina, Puszczykowo, Mosina, Luboń dojedzie do stacji Poznań-Garbary. Bilety okolicznościowe będą kolportowane w parafiach taboru, a chętni mogą wsiąść do pociągu na dowolnej stacji” – tłumaczy ks. dyrektor.
Podkreśla, że na stacji Poznań-Garbary, dokąd przybędzie specjalny pociąg, będą podstawione autobusy MPK, które przewiozą pielgrzymów na plac katedralny, a po uroczystości odwiozą na stację.
Ks. Sammler zaznacza, że już następnego dnia odbędzie się dziękczynienie za beatyfikację. Ulicami Poznania w niedzielę 25 maja przejdzie Marsz dla Życia, będący wyrazem wdzięczności rodzin archidiecezji za beatyfikację ks. Stanisława Streich, połączony z Festynem rodzinnym, organizowanym przez poznańską Caritas, który odbędzie się na placu katedralnym. Marsz organizują Referat Duszpasterstwa Małżeństw i Rodziny i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży przy współpracy z Ruchami i Stowarzyszeniami Katolickimi Archidiecezji Poznańskiej.
***
Stanisław Streich urodził się w 1902 r. w Bydgoszczy. Po maturze zgłosił się do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, które ukończył 6 czerwca 1925 roku, przyjmując święcenia kapłańskie.
W latach 1925−1927 był kapelanem sióstr elżbietanek oraz uczył religii w jednej z poznańskich szkół handlowych. W 1927 roku został wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako dobry kaznodzieja.
Rok później wyjechał do Koźmina, aby nauczać religii w męskim seminarium nauczycielskim, a od 1929 roku objął wikariat w parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Od początku 1932 roku był wikariuszem w poznańskiej parafii pw. św. Marcina, a po zdaniu egzaminu proboszczowskiego 1 lipca 1933 roku objął parafię w Żabikowie.
Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko.
Ks. Streich został budowniczym nowej świątyni. Cieszył się ogromnym szacunkiem mieszkańców Lubonia ze względu na zaangażowanie na rzecz bezrobotnych i najuboższych.
27 lutego 1938 roku podczas Mszy św. dla dzieci, udając się na ambonę, ks. Streich został zastrzelony przez komunistę, który według świadków miał krzyczeć: „Niech żyje komuna – dla idei to zrobiłem”. Morderca oddał kilka strzałów, także w plecy leżącego już na posadzce kościoła zabitego kapłana.
3 marca odbył się pogrzeb zamordowanego kapłana, w którym uczestniczyło dwadzieścia tysięcy osób. Po Mszy św. ciało męczennika złożono do grobu przy kościele.
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.
21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.
20 stycznia 2024 roku w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Na dokonanie ww. czynności przyzwoliła watykańska Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Po oględzinach grobu nastąpił demontaż nagrobnej płyty i przystąpiono do czynności ekshumacyjnych. Wydobyto na zewnątrz zachowane szczątki Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha i ułożono je w nowej trumience wykonanej z drzewa dębowego. Trumienka została wyłożona w środku materiałem jedwabnym. Na wieku trumienki znajduje się przymocowany krucyfiks, a na froncie wieka jest przymocowana tabliczka z napisem: Męczennik – ks. Stanisław Streich (1902-1938). Beatyfikacja kapłana męczennika odbędzie się 24 maja br. w Poznaniu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |