EPA/EUGENE GARCIA

Poznań: pomoc prawna i materialna dla bezdomnych w Tygodniu Ubogich

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Pomoc w wyrobieniu dokumentów i znalezieniu pracy, możliwość skorzystania z porad lekarskich i prawnych, rozprowadzanie koców i ciepłej odzieży, a także wielbienie i uroczysty obiad – to niektóre wydarzenia i akcje przygotowane dla ubogich i bezdomnych w ramach Tygodnia Ubogich, który od 13 listopada trwa w Poznaniu. Caritas Archidiecezji Poznańskiej po raz drugi zaangażowała się w obchody Światowego Dnia Ubogich.

„Papież Franciszek często kieruje nasz wzrok na ludzi ubogich. Podczas tego tygodnia przygotowaliśmy szereg działań pomocowych dla osób potrzebujących. Musimy też pamiętać, że aby nasza pomoc była skuteczna, powinna być regularna i trwać zdecydowanie dłużej niż tydzień” – mówi KAI ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

Osoby potrzebujące mogły już skorzystać z porad lekarskich i usług fryzjerskich w Domu Charytatywnym „Przystań” przy ul. Krańcowej 10 w Poznaniu.

Dzisiaj, w ramach Dnia Kultury, o godz. 17.00 w tej placówce odbędzie się koncert orkiestry Kusza.

Piątek 16 listopada będzie przeżywany jako Dzień Społeczny. W jadłodajni Caritas przy ul. Łąkowej 4, prowadzonej przez siostry elżbietanki, pracownicy społeczni pomogą potrzebującym w wyrobieniu dokumentów i znalezieniu pracy.

Organizatorzy w ramach obchodów Tygodnia Ubogich zaplanowali też dyskusję o skuteczności prowadzonych działań pt.„Dawać czy nie dawać? – czyli jak pomagać bezdomnym”. „Zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć na pytanie, czy pomoc może być szkodliwa i jakich błędów w działaniu powinno się wystrzegać” – zaznacza Paweł Pomin z Caritas Archidiecezji Poznańskiej.

fot. pixabay.com

Debata z udziałem osób zajmujących się na co dzień pomocą bezdomnym odbędzie się w czwartek 15 listopada. W spotkaniu o godz. 18.00 w Foodhall Poznań w budynku dawnego Dworca Głównego PKP wezmą udział: Anna Michalak, kierownik Domu Charytatywnym „Przystań”, Radosław Hofman, który udziela pomocy w swoim autobusie w ramach Pogotowia Społecznego, oraz przedstawiciel Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania.

Sobota 17 listopada będzie Dniem Pokuty, podczas którego odbędą się spowiedź, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz modlitwa wstawiennicza i wielbienie.

Najważniejszym wydarzeniem Tygodnia Ubogich w Poznaniu będzie Msza św. w niedzielę 18 listopada o godz. 12.30. Eucharystii w kościele pw. Bożego Ciała będzie przewodniczył ks. Marcin Janecki, dyrektor poznańskiej Caritas.

Po Mszy św. ubodzy, bezdomni i potrzebujący zaproszeni są na uroczysty obiad, przygotowany przez siostry elżbietanki przy parafii.

Marek Misiek z poznańskiej Caritas przyznaje, że ogromną rolę w przeprowadzeniu akcji i zorganizowaniu wydarzeń odegrali wolontariusze.

„Codziennie w pomoc drugiemu człowiekowi zaangażowanych jest kilkunastu wolontariuszy, wielu z nich to klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Podczas tego tygodnia bezdomnym na ulicach Poznania rozdawali też koce, śpiwory i odzież zimową” – zaznacza Misiek.

Szczegółowy program Tygodnia Ubogich znajduje się na stronie www.caritaspoznan.pl.

Światowy Dzień Ubogich ustanowił w 2017 r. Franciszek na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Jest on obchodzony w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla.

Zobacz także
Wasze komentarze