PAP/Jakub Kaczmarczyk

Poznań: poszkodowanym w pożarze przy ul. Kraszewskiego przekazano mieszkania

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu zakończył proces poszukiwania i przekazywania mieszkań poszkodowanym w pożarze przy ul. Kraszewskiego. 15 gospodarstw domowych przystało na miejską ofertę i zdecydowało się zamieszkać w oferowanych mieszkaniach komunalnych.

Do pożaru i wybuchu w kamienicy przy ul. Kraszewskiego 12 w Poznaniu doszło w nocy z 24 na 25 sierpnia. W trakcie akcji ratowniczej zginęło dwóch strażaków, a 11 zostało poszkodowanych. Do szpitala trafiły także trzy osoby cywilne.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu wskazał, że od pierwszych dni po tragedii, podejmował działania w celu zapewnienia lokali mieszkalnych poszkodowanym w pożarze. Pracownicy spółki od początku września mieli bezpośredni kontakt z mieszkańcami. Dzięki tym rozmowom spółka mogła poznać potrzeby dotyczące nowego lokum. Następnie ZKZL oferował dostępne lokale, które były możliwie najbliżej oczekiwań osób poszkodowanych. Po kontakcie telefonicznym, pracownicy prowadzili spotkania w lokalach, a następnie po akceptacji oferty podpisywana była umowa najmu.

W czwartek spółka poinformowała, że „po miesiącu od tej ogromnej tragedii Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył proces poszukiwania i przekazywania mieszkań”.

>>> Mieszkania nie stanieją. Brakuje ziemi

„15 gospodarstw domowych przystało na miejską ofertę i zdecydowało się zamieszkać w oferowanych mieszkaniach komunalnych. Tylko dwie osoby zrezygnowały z pomocy, decydując się na mieszkania pochodzące z rynku komercyjnego” – podano.

Dzięki uchwale Rady Miasta Poznania osoby poszkodowane mogą liczyć także na najniższą stawkę czynszu przewidzianą dla lokali socjalnych.

„Uwaga Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych nie skupiła się tylko na lokalach mieszkalnych. Pomoc oferowana była również najemcom lokali użytkowych. Na ten moment została podpisana jedna umowa, a z dwoma pozostałymi przedsiębiorcami cały czas trwają rozmowy. Pozostali najemcy lokali użytkowych postanowili zadbać o swoje interesy poza strukturami miejskimi” – podała spółka.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podkreślił także, że prowadzi kontrole miejskich budynków oraz lokali użytkowych. Wskazano, że w ciągu miesiąca spółka skontrolowała ponad 500 budynków i ponad 500 lokali użytkowych.

„Kontrole nie wykazały wielkich nieprawidłowości, a najczęstszym problemem było umieszczanie rowerów, wózków dziecięcych i dużych gabarytów na klatkach schodowych. Spółka przygotowała plakaty informacyjne o przepisach przeciwpożarowych, które mają za zadanie edukować najemców w tym zakresie” – podano.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze