Fot. facebook.com/wandablenska

Poznań: powołana została Komisja Historyczna w procesie beatyfikacyjnym Wandy Błeńskiej

„Dziś powołana została komisja historyczna w procesie beatyfikacyjnym dr Wandy Błeńskiej! Jej zadaniem jest zebranie i zanalizowanie dokumentów, które wiarygodnie przedstawiają życie, postać i działalność kandydatki na ołtarze” – czytamy na facebookowym fanpejdżu informującym o procesie beatyfikacyjnym Wandy Błeńskiej.

O zadaniach Komisji mówił ks. dr Dawid Stelmach, który wchodzi w skład Komisji Historycznej w komentarzu dla misyjne.pl: 

Zadaniem komisji jest zapoznanie się ze wszystkimi materiałami, które są spuścizną po danym kandydacie na ołtarze, a więc to wszystko co napisał, opublikował w formie różnego rodzaju wywiadów, artykułów i tym podobnych rzeczy. To również dotarcie do świadków i zaproszenie ich do złożenia zeznań. W ogóle zadaniem Komisji Historycznej jest zebranie wszystkich materiałów, które są po danym kandydacie na ołtarze. Natomiast ocenę merytoryczną kwestii moralnych i doktrynalnych zajmuje się już Komisja Teologiczna, która działa zupełnie niezależenie, i o której składzie osobowym nawet nie wiem. Chodzi także o to, by nie było kontaktu pomiędzy jedną Komisją a drugą. Komisja Historyczna będzie działała aż do etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego dr Wandy Błeńskiej.

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu, uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała też dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

>>> Uganda: w Centrum Zdrowia „Wanda Health Centre” urodziło się pierwsze dziecko. Ma na imię Wanda!

W 1950 r. wyjechała do Ugandy, gdzie w Bulubie nad jeziorem Victoria ofiarnie oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę „Wanda Blenska Training Centre”. Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze.

Archiwum prywatne

Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła, Order Świętego Sylwestra. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary zeszłorocznego Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. W stolicy Wielkopolski działa Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. W 2018 r. została wybrana przez mieszkańców „Poznanianką stulecia”.

>>> Niezwykły film o Matce Trędowatych, Wandzie Błeńskiej [WIDEO]

Od 2019 r. działa strona internetowa wandablenska.pl w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim, chińskim, arabskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim.

Wanda Błeńska zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Co miesiąc przy jej grobie na cmentarzu jeżyckim gromadzą się wierni odmawiając różaniec. Kontakt z postulatorem procesu: ks. Jarosław Czyżewski, [email protected].

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze