Poznań: powstało Centrum Pomocy Dzieciom. Można uzyskać pomoc m.in. psychologów, terapeutów, czy prawników
W Poznaniu rozpoczęło działalność Centrum Pomocy Dzieciom. Najmłodszym, którzy doświadczyli przemocy lub zaniedbania, oferowana tam będzie m.in. pomoc psychologów, terapeutów, czy prawników.
Jak poinformował poznański ratusz, Centrum Pomocy Dzieciom powstało, by kompleksowo i interdyscyplinarnie wspierać najmłodszych, którzy doświadczyli przemocy lub zaniedbania. Ma to być miejsce, w którym młodzi ludzie oraz ich rodzice znajdą potrzebną pomoc pod jednym dachem, w bezpiecznym otoczeniu.
Urząd wyjaśnił, że placówka będzie działać w oparciu o tzw. model Barnahus. Jest to rekomendowany przez Komisję Europejską oraz międzynarodowe organizacje sposób pomocy dzieciom. Nazwa modelu wywodzi się z języka islandzkiego i oznacza po prostu „dom dziecka”. Jego celem jest zapewnienie najmłodszym skoordynowanej i skutecznej pomocy, m.in. podczas postępowań karnych. Takie specjalistyczne i wieloaspektowe wsparcie pozwoli zapewnić bezpieczeństwo młodym ludziom i ich najbliższym, a także zmniejszyć społeczne i psychiczne konsekwencje przemocy. Dlatego też w poznańskim centrum znajdzie się pokój, w którym dzieci w przyjazny dla nich sposób będą mogły być przesłuchiwane przez sąd.
>>> Watykan: odbędzie się spotkanie na temat praw dziecka
„W ramach centrum dzieci będą mogły przez 5 dni w tygodniu skorzystać z bezpiecznej, specjalnie dla nich przygotowanej przestrzeni, w której można opowiedzieć o swoich problemach. Czekać tam będzie na nich osoba dyżurująca, dostępna także telefonicznie. Młodzi ludzie mogą też uzyskać tam pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, pedagogiczną, prawną, mediacyjną, socjalną, medyczną” – podał magistrat.
W poznańskiej placówce przeprowadzone zostaną także warsztaty dla osób pracujących z dziećmi, spotkania interdyscyplinarne i edukacyjne. Będzie można też tam skorzystać z konsultacji z ekspertami dotyczących Standardów Ochrony Dzieci obowiązkowych dla poznańskich instytucji, placówek i organizacji pozarządowych.
Na realizację projektu i uruchomienie Centrum Pomocy Dzieciom Miasto Poznań w roku 2024 przeznaczyło 150 tys. zł.
Magistrat wskazał, że Centrum jest częścią większej sieci, którą w Polsce koordynuje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Pierwsza taka placówka powstała w Stanach Zjednoczonych w 1985 roku i nosiła nazwę Child Advocacy Center (CAC). W Polsce pierwsze miejsce bazujące na modelu Barnahus utworzyła w 2004 r. w Warszawie Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (wtedy – Fundacja Dzieci Niczyje). W Poznaniu prowadzeniem placówki zajmie się Fundacja Dziecko w Centrum.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |