fot. sanktuarium.faustyna.pl

Poznań: prezentacja biografii twórcy obrazu Jezusa Miłosiernego [ZAPOWIEDŹ]

„Adolf Hyła. Malarz Bożego Miłosierdzia. Życie i twórczość (1897-1965)” to tytuł pierwszej biografii twórcy obrazu Jezusa Miłosiernego, malarza z krakowskich Łagiewnik, autorstwa ks. dr. Piotra Szwedy. Prezentacja obszernej, bo ponad tysiącstronicowej publikacji odbędzie się dzisiaj w Galerii u Jezuitów przy ul. Szewskiej w Poznaniu.

„Biografia Adolfa Hyły, niezwykłego malarza z krakowskich Łagiewnik zaskakuje w każdym stopniu. To mozolna, benedyktyńska praca, przez kilkanaście lat kwerendy, od USA przez Australię aż do Zambii! Rezultaty poszukiwań powalają. Niektóre wątki historii poszczególnych dzieł mogą posłużyć do scenariusza serialu kryminalnego” – czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Publikacja została przygotowana w formie albumu. Na 1040 stronach opisano historie powstania blisko ośmiuset obrazów Adolfa Hyły. Album zawiera ponad pięćset czarnobiałych i kolorowych ilustracji związanych zarówno z biografią artysty, jak i przedstawiających jego dzieła rozsiane po Polsce i całym świecie, dotychczas nieznane i niepublikowane na taką skalę.

>>> Wenezuela: tłumy na procesji z figurą Jezusa Miłosiernego [GALERIA]

Adolf Hyła (1897-1965) malował też obrazy świętych i błogosławionych, portrety ludzi Kościoła, papieży, kapłanów. Niektóre z dzieł można znaleźć także poza granicami kraju, w Austrii, Australii, Brazylii, Czechach, we Francji, w Kanadzie, na Słowacji, w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, we Włoszech czy w Zambii. Oprócz obrazów o tematyce religijnej artysta wykonywał także portrety ludzi świeckich, członków rodziny, znajomych, niejednokrotnie na zamówienie, by móc w ten sposób zarobić na utrzymanie swoich najbliższych.

Ks. Piotr Szweda ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów jest historykiem sztuki i teologiem duchowości, doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). W swych badaniach koncentruje się na duchowości saletyńskiej oraz ikonografii XIX i XX w., szczególnie twórczości malarza Adolfa Hyły.

Wydanie książki pod koniec 2022 r. zbiegło się ze 125. rocznicą urodzin artysty. Wydawcą albumu jest Instytut Studiów Franciszkańskich w Krakowie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze