Poznań: rekolekcje wielkopostne i śniadanie wielkanocne dla 250 ubogich
„Pragniemy, aby te osoby mogły bardziej przeżyć ten wyjątkowy czas pod względem duchowym, zjednoczyć się z Chrystusem cierpiącym, skorzystać z sakramentów św., ale też by mogły odpowiednio się posilić. Trudno mówić o Panu Bogu komuś, kto jest głodny” – tłumaczy wikaria prowincji poznańskiej. Podkreśla, że dzięki wielu ludziom dobrej woli i wolontariuszom potrzebujący przez trzy dni rekolekcji będą mogli spożyć smaczne śniadanie i obiad w specjalnie dla nich przygotowanej sali przy pobliskiej parafii pw. Bożego Ciała.
Codziennie będą uczestniczyć w nabożeństwie Gorzkich żali i wysłuchają konferencji, które będzie głosił ks. Marcin Skowron, wikariusz w parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu.
We wtorek 9 kwietnia uczestnicy rekolekcji obejrzą też przygotowane przez młodzież z parafii pw. Chrystusa Jedynego Zbawiciela ze Swarzędza misterium Męki Pańskiej. W drugi dzień rekolekcji nauka rekolekcyjna będzie połączona z adoracją Najświętszego Sakramentu, a każdy chętny otrzyma drewniany krzyżyk przywieziony przez siostry z Jerozolimy.
„W styczniu wraz z siostrą przełożoną Kamilą Paszkowiak uczestniczyłam w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Zakupiłyśmy wówczas krzyżyki z myślą o ubogich korzystających z naszej jadłodajni. Krzyż jest znakiem cierpienia, a większość z naszych podopiecznych żyje na ulicy, są samotni, opuszczeni, pozostawieni sami sobie. To jest ich krzyż” – tłumaczy s. Józefa.
10 kwietnia odbędzie się z kolei Droga krzyżowa ulicami sąsiadującymi z miejscem, gdzie znajduje się jadłodajnia ss. elżbietanek. Nabożeństwo poprowadzi również ks. Marcin Skowron. „Ubodzy będą nieść czterometrowy, brzozowy krzyż, a na ulicach Łąkowej, Strzeleckiej i Krakowskiej będą rozmieszczone plansze prezentujące poszczególne stacje Drogi krzyżowej” – zaznacza elżbietanka. Zauważa, że są to tereny dobrze znane ubogim, zwłaszcza tym, którzy żyją na ulicy.
W ostatni dzień rekolekcji wielkopostnych uczestnicy wezmą udział w adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z zawierzeniem swojego życia Panu Jezusowi oraz Mszy św., podczas której będą mogli zyskać odpust zupełny.
„Trudno opisać, jak te samotne, bezdomne i opuszczone osoby przeżywają te chwile. To jest prawdziwe świadectwo ich wiary. Wielu udaje się pokonać trudności , znajdują pracę i powracają do społeczeństwa” – opowiada s. Józefa.
Podkreśla, że w Dzień Kobiet jadłodajnię odwiedził mężczyzna, który przez pewien czas korzystał z posiłków przygotowywanych przez siostry, bo nie miał pracy, przeżywał życiowe trudności. „Okazało się, że znalazł pracę jako elektryk, ułożył sobie życie, a nam przyszedł podziękować i przyniósł tort” – mówi siostra wikaria.
Siostra Józefa zwraca uwagę, że potrzebujący nie tylko przychodzą na rekolekcje, by skorzystać z posiłków, ale przeżywają je też w sposób duchowy. „Cieszy nas fakt, że z roku na rok coraz więcej osób, które uczestniczą w rekolekcjach, przystępuje do sakramentów św. i przyjmuje Komunię św.” – zaznacza.
Siostra Józefa podkreśla, że w organizację rekolekcji, a także śniadania wielkanocnego zaangażowanych jest wielu wolontariuszy Caritas, a podczas rekolekcji pomocą służyć będą też klerycy z roku propedeutycznego, którzy przeżywają swoją formację w domu rekolekcyjnym ASD w Nadziejewie.
Elżbietanka przyznaje, że w intencji dobrych owoców tych rekolekcji zostanie odprawiona dziewięciodniowa nowenna. „To będzie dla nas zaplecze modlitewne, duchowe” – dodaje.
Z kolei 21 kwietnia, w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, potrzebujący zostaną zaproszeni na uroczystą Mszę św. w kaplicy sióstr o godz. 10.30 i na śniadanie wielkanocne w salce parafialnej. „Jak co roku przygotujemy tradycyjne, polskie potrawy na stół wielkanocny: jajka, żurek, szynka. Pragniemy stworzyć tym, którzy do nas przyjdą, atmosferę wyciszenia i świętowania” – podkreśla siostra wikaria. Zaznacza, że co roku wśród tych, którzy przychodzą na śniadanie wielkanocne, nie brakuje rodzin z dziećmi.
Caritas w stolicy Wielkopolski przy współpracy sióstr albertynek, urszulanek, sióstr franciszkanek Rodziny Maryi i elżbietanek prowadzi cztery jadłodajnie. Tylko w jadłodajni przy klasztorze sióstr elżbietanek przy ul. Łąkowej 4 codziennie wydawanych jest ok. 200 porcji ciepłego posiłku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |