Poznań: sesja formacyjna Przyjaciół Misji

W dniach 6-8 września 2024 roku w Domu Prowincjalnym i Domu Misyjnym Misjonarzy Oblatów MN w Poznaniu odbywa się sesja formacyjna dla liderów oraz kandydatów na liderów oblackich wspólnot Przyjaciół Misji.

Do Poznania przybyli Przyjaciele Misji z Laskowic Pomorskich, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic, Wrocławia, Obry i Poznania. Wśród uczestników znajdują się zelatorzy (liderzy) lokalnych wspólnot Przyjaciół Misji oraz kandydaci na te funkcje. Oprócz wspólnej modlitwy i wymiany doświadczeń, uczestnicy mieli okazję zwiedzić Gniezno, odwiedzając tamtejszą katedrę i starówkę. Ponadto spotkali się z prowincjałem Markiem Ochlakiem OMI, wzięli udział w warsztatach „Misje – instrukcja obsługi” oraz „Bigos misyjny”. Pierwsze warsztaty poświęcone były definiowaniu misji i wyznaczaniu celów działalności misyjnej, opartych na posłaniu misyjnym zawartym w Ewangeliach synoptycznych (Łk, Mk, Mt), Dekrecie Misyjnym „Ad gentes” Soboru Watykańskiego II oraz posoborowym nauczaniu Kościoła, jak np. encyklika „Redemptoris Missio”. Drugie warsztaty skupiły się na praktycznej działalności misyjnej ad gentes, omawiano tzw. „trójnóg misyjny”: K/kościół, szkołę i ośrodek zdrowia. Uczestnicy opracowywali odelowe działania wspólnot Przyjaciół Misji Oblackich oraz formy współpracy z misjonarzami oblatami posługującymi ad gentes. Podczas spotkania o. Prowincjał podkreślił istotność współpracy pomiędzy świeckimi a misjonarzami, wskazując na różnorodność powołań. Zaznaczył, że każde powołanie, zarówno świeckie, jak i zakonne, jest ważne, posiada swoją specyfikę, a wzajemnie się one uzupełniają w dziele ewangelizacji. Na zakończenie sesji, w niedzielę, uczestnicy otrzymają certyfikaty potwierdzające udział w tym formacyjnym wydarzeniu.

>>> Łeba: zakończył się sezon duszpasterstwa wczasowiczów

Uczestnicy są zadowoleni z przebiegu sesji. Szczególnie cenią wzajemną otwartość i szczerość zelatorów oraz możliwość wymiany pomysłów. Pani Elżbieta z Obry podkreśliła: „Dla mnie najważniejsze było dzielenie się doświadczeniem bycia we wspólnocie Przyjaciół Misji. Usłyszałam, jak inni radzą sobie z prowadzeniem grup, gdzie szukać wsparcia duchowego i organizacyjnego. To bardzo ważne doświadczyć, że nie jesteśmy sami”. Ojciec Wiesław Chojnowski OMI, dyrektor Prokury Misyjnej, zauważył, że tego typu spotkania formacyjne znacząco poprawiają komunikację pomiędzy Prokurą a wspólnotami Przyjaciół Misji. „Dzięki nim możemy lepiej przygotowywać materiały formacyjne i wspierać rozwój wspólnot. Cieszę się, że liczba Przyjaciół Misji wzrasta, co jest efektem współpracy z łaską Bożą, ale także zaangażowania zelatorów, misjonarzy oblatów oraz pracowników Prokury Misyjnej: świeckich, siostry, brata i ojców oblatów” – podsumował. Zaznaczył również, że świeccy odgrywają kluczową rolę w działalności misyjnej Kościoła, co było akcentowane już od czasów o. Walentego Zapłaty OMI, założyciela Prokury.

***

Prokura Misyjna Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów powstała w maju 1969 roku w Poznaniu z inicjatywy o. Walentego Zapłaty OMI. Oficjalnie zainaugurowana jako Sekretariat Powołań i Prokura Misyjna, jej działalność zbiegła się w czasie z wyjazdem pierwszych polskich misjonarzy oblatów do Kamerunu w styczniu 1970 roku. Współpracę ze świeckimi rozpoczęto od razu, a liczba Przyjaciół Misji szybko rosła. W 2017 roku Prokurę Misyjną połączono z redakcją czasopisma „Misyjne Drogi” oraz portalem misyjne.pl. Obecnie Prokura nie tylko wspiera misje i misjonarzy, ale także reaguje na kryzysy, takie jak klęski żywiołowe i konflikty zbrojne, organizując pomoc i wolontariat. W 2022 roku Prokura Misyjna otrzymała medal „Benemerenti in Opere Evangelizationis” przyznawany za wybijającą działalność na rzecz misji przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji. Na czele Prokury stoi o. Wiesław Chojnowski OMI, a liczba Przyjaciół Misji wynosi blisko 45 tysięcy osób w Polsce i za granicą. Od 2020 roku Prokura działa w nowo otwartym Domu Misyjnym w Poznaniu, powstałym z okazji stulecia Prowincji Polskiej Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Wiesław Chojnowski OMI/Marcin Wrzos OMI

Fot. Wiesław Chojnowski OMI/Urszula Wasiak SNMP

Galeria (3 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze