fot. Anna Gorzelanai/misyjne.pl

Poznań: spotkanie Rodziny Radia Maryja w parafii oblackiej

28 kwietnia 2025 r. parafia pw. Chrystusa Króla w Poznaniu gościła Rodzinę Radia Maryja. Wydarzenie, transmitowane przez Telewizję Trwam i Radio Maryja, odbywało się pod hasłem: „Parafia jako miejsce realizowania misji ewangelizacyjnej i duszpasterskiej”.

Był to dzień modlitwy, refleksji i świadectwa wiary – osadzony w kontekście obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wyzwolenia obozu w Dachau i uroczystości św. Wojciecha, głównego patrona Polski (przeniesionej w tym roku z 23 kwietnia na 28 kwietnia).

Spotkanie rozpoczęło się o godz. 16.30 od zjazdu Biur i Kół Radia Maryja w sali parafialnej. Oficjalna transmisja ruszyła o 17.30. Po słowie wstępnym o. Wiesława Przyjemskiego OMI i programie słowno-muzycznym o św. Eugeniuszu de Mazenodzie i bł. Edmundzie Bojanowskim, głos zabrał proboszcz parafii, o. Waldemar Janecki OMI. Przypomniał on niemal stuletnią historię tej wspólnoty, która powstała w 1938 r. i przeszła przez doświadczenie wojny, okupacji i odbudowy. – Nasza parafia jest miejscem, gdzie od prawie stu lat realizuje się misja Kościoła – głoszenie Chrystusa i budowanie wspólnoty. To tutaj, w codziennej posłudze, modlitwie, sakramentach i działalności parafialnej oraz misyjnej, Ewangelia staje się żywa – mówił o. Waldemar Janecki OMI.

fot. Antoni Jezierski/misyjne.pl

Proboszcz podkreślił, że wspólnota parafialna nie tylko gromadzi mieszkańców Poznania na modlitwie, ale również stanowi serce struktur oblackich w Polsce – z Domem Prowincjalnym, Prokurą Misyjną, wydawnictwem „Misyjne Drogi” i portalem misyjne.pl. – Nasza parafia to nie tylko budynek, to przestrzeń modlitwy, posługi i misji – mówił o. Janecki.

Centralnym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Jana Glapiaka. W homilii biskup przypomniał postać św. Wojciecha, który – jak mówił – „był nowoczesny, bo żył według Ewangelii”. Kaznodzieja podkreślił misyjne i męczeńskie oblicze Kościoła, nawiązując również do historii polskich duchownych, zwłaszcza tych uwięzionych i zamordowanych w KL Dachau, którego wyzwolenie wspominano tego dnia. – W tym bezmiarze nienawiści polscy duchowni nie zatracili swego człowieczeństwa i kapłaństwa – zaznaczył poznański biskup pomocniczy. Wspomniał także o zbliżającej się beatyfikacji ks. Stanisława Streicha, zamordowanego w 1938 r. w Luboniu, ukazując jego życie jako zapowiedź męczeństwa duchowieństwa w czasie wojny.

Wieczorem, po zakończeniu transmisji, odbyły się „Rozmowy niedokończone” – audycja Radia Maryja, w której udział wzięli m.in. bp nominat Marek Ochlak OMI z Madagaskaru, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Poznaniu o. Waldemar Janecki OMI, redaktor misyjne.pl i Misyjne Drogi – o. Robert Grabka OMI, psycholog Iwona Roszkiewicz i Jan Sulanowski, Rycerz św. Jana Pawła II Wielkiego. Audycje jak i całe spotkanie poprowadził o. Grzegorz Moj CSsR – redaktor Radia Maryja i TV TRWAM.

Tematem rozmowy była rola parafii jako miejsca realizacji misji ewangelizacyjnej, formowania i wychowywania misyjnego oraz zachęcania do brania odpowiedzialności za misje. Ojciec biskup podziękował za dotychczasowe wsparcie i poprosił o modlitwę w intencji swojej posługi biskupiej. Szczególne uznanie wyraził wobec Przyjaciół Misji Oblackich.

fot. Karolina Binek/misyjne.pl

Podczas rozmowy wyjaśniono również, co to znaczy być misjonarzem. Na przykładzie św. Teresy od Dzieciątka Jezus pokazano, że zaangażowanie misyjne może przybierać różne formy: modlitwę, ofiarowane cierpienia, codzienne trudności, a także pomoc materialną. Cytując słowa św. Eugeniusza, podkreślono, że dziś ziemia misyjna znajduje się bardzo blisko nas – może nią być dom każdego z nas.

Zwrócono uwagę na wielkie znaczenie nauczania papieża Franciszka, który wskazuje drogę pasterza jako tego, który „ma pachnieć owcami”. „Parafia to wspólnota, rodzina, a Kościół to my wszyscy – i jest dokładnie taki, jacy jesteśmy my sami” – można było usłyszeć w audycji.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Poznania w 1927 r. Edmund Piechocki ofiarował im zabudowania cegielni oraz budynki gospodarcze. Ze względu na korzystne położenie miasta prowincjał Franciszek Kowalski OMI przeniósł tutaj administrację prowincji. W lipcu 1931 r. rozbudowano dom i urządzono kaplicę dla ludzi mieszkających w okolicy. Kiedy okazała się ona niewystarczająca, we wrześniu 1938 r. utworzono parafię pw. Chrystusa Króla z kościołem mieszczącym się w starej cegielni. Obecny gmach domu zakonnego powstawał od 1976 r. W ostatnich dziesięcioleciach budynek przechodził prace modernizacyjne. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, kapelanat hospicjum i lotniska. Funkcjonuje tu administracja prowincjalna oraz Prokura Misyjna. W 2020 r., z okazji 100-lecia Polskiej Prowincji, uroczyście zainaugurowano działalność Domu Misyjnego. Aktualnym przełożonym domu jest o. Andrzej Korda OMI.

Galeria (5 zdjęć)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze