Poznań: średniowieczna liturgia i chorał gregoriański w rocznicę Chrztu Polski
– Spotkajmy się, żeby wspólnie uczcić rocznicę chrztu Mieszka – zachęca Jan Kiernicki z Fundacji Świętego Benedykta. 14 kwietnia w Poznaniu będzie można uczcić tę okazję – o 19:00 w Złotej Kaplicy poznańskiej katedry, miejscu chrztu i pochówku Mieszka I, zostanie odprawiona liturgia według dawnych rytuałów i ze średniowiecznym chorałem gregoriańskim.
Mesco dux Poloniae baptizatur (Mieszko, książę Polski został ochrzczony) – ta notatka pod datą 966 w średniowiecznych rocznikach wyznacza początek państwa polskiego.
– Najprawdopodobniej miało to miejsce na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, gdzie stał gród księcia Mieszka, a w 968 powstało pierwsze polskie biskupstwo i katedra biskupa Jordana – mówi Jan Kiernicki. Nie znamy dokładnej daty dziennej, jednak historycy uznają, ze musiało się to odbyć w Wielką Sobotę, która w 966 roku wypadała 14 kwietnia. – Dlatego w wigilię tego dnia spotykamy się na Ostrowie Tumskim. 1052 lata temu miała tu miejsce uroczystość, która była nie tylko indywidualnym wyborem władcy: symbolicznie i metafizycznie Mieszko wybrał drogę, którą poszła Polska, dołączając do chrześcijańskiej Europy – dodaje Kiernicki.
Msza dziękczynna za chrzest Polski
Data rocznicy chrztu Polski została przypomniana podczas jubileuszowych obchodów 1050-lecia chrztu Polski. Jednak dopiero niedawno uznano, że od tej pory należy nadać jej specjalna rangę. Sejm uchwalił specjalną ustawą nowe święto państwowe – Święto Chrztu Polski. „Bez tego wydarzenia trudno sobie wyobrazić naszą kulturę i tożsamość” – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy złożonego przez Jana Klawitera, posła Prawicy Rzeczypospolitej.
Mieszkańcy Poznania postanowili uczcić tę rocznicę na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. – W sobotę 13 kwietnia wieczorem zostanie odprawiona Msza dziękczynna za chrzest Polski. Odbędzie się to w niezwykłych okolicznościach: w miejscu chrztu i pochówku Mieszka I, który spoczywa w Złotej Kaplicy naszej katedry. Liturgia będzie taka jak przez tysiąc lat, do połowy XX w. – w starym rycie łacińskim i przy dźwiękach chorału gregoriańskiego. Ten średniowieczny ryt będzie bardzo adekwatny dla tej okazji, zwłaszcza że to, co średniowieczne, jest pomyślane jako uniwersalne – mówi organizator.
Msza w rocznicę Chrztu Polski odbędzie się w sobotę 13 kwietnia o 19:00 w katedrze pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Poznaniu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |