siostra, zakonnica

fot. cathopic

Poznań: stulecie powstania Sióstr Wspólnej Pracy

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył uroczystościom z okazji stulecia powstania Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. „Przychodzicie dziś podziękować Bogu za sto lat podążania drogą rad ewangelicznych i ubogacania świata miłością” – mówił do sióstr w kościele pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami poznański biskup pomocniczy.

Bp Balcerek przypomniał w homilii, że Siostry od Wspólnej Pracy od 1935 r. są obecne w życiu parafii, a od 1937 r. prowadzą przedszkole i angażują się w różne dzieła apostolskie.

>>> Księża ostrzegają przed oszustami

„Dziś chcemy szczególnie podziękować za ich posługę, która może się nadal urzeczywistniać dzięki temu, że w XIX wieku, we Włocławku Franciszka Rakowska, otwarta na Boże natchnienie, zainicjowała Stowarzyszenie Kobiet Wspólnej Pracy Rzymskokatolickiego Wyznania. Gromadziła wokół siebie kobiety, które były gotowe troszczyć się o dobro, dobro innych, dobro Kościoła, a przez to uświęcać siebie, czyli troszczyć się o swoje zbawienie. Właśnie to stowarzyszenie, już w odrodzonej Polsce, zostało przekształcone w zgromadzenie zakonne przez pomocniczego biskupa włocławskiego Wojciecha Owczarka, który nadał wspólnocie formę kanoniczną” – mówił bp Balcerek.

Bp Grzegorz Balcerek, fot. arch. poznańska

Charyzmatem sióstr miała być troska o dobro poprzez prace społeczne, oświatowe, wychowawcze, charytatywne, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb parafii, a także poprzez niesienie pomocy samotnym kobietom i formację młodzieży żeńskiej.

„Biskup Wojciech Owczarek nieustannie troszczył się, by nie uronić żadnego słowa, które Bóg do niego kierował w różny sposób. Wiemy, że nie rozstawał się z książką, uważając, że nie można stracić ani chwili, że nigdy nie wiadomo, które słowo okaże się tym ziarnem, które wyda obfity plon. Wspaniały owoc życia Matki Franciszki Rakowskiej wypływał z przekonania, że nie należy do siebie i nie może realizować swoich egoistycznych planów, ale należy do Boga, bo przecież on nas stworzył i całkowicie poświęcił się dla naszego zbawienia” – mówił bp Balcerek.

>>> Polska lekarka trędowatych: ostracyzm zastępuje powolna integracja [ROZMOWA]

Przedszkole nr 26 Sióstr Wspólnej Pracy w Poznaniu należy do wyróżniających się placówek oświatowych w stolicy Wielkopolski, chętnie wybieranych przez rodziców dla swoich dzieci. Pieczę duszpasterską nad wychowankami sprawuje proboszcz parafii ks. prałat Paweł Deskur.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze