Poznań: trwa festiwal „Notre-Dame za murami”
Od poniedziałku na Ostrowie Tumskim w Poznaniu trwają warsztaty średniowiecznej muzyki liturgicznej powstałej w tzw. szkole Notre Dame przy katedrze Notre Dame w Paryżu. Są one prowadzone przez wybitnego francuskiego muzykologa, śpiewaka, kompozytora i organistę Marcela Pérèsa.
Bierze w nich udział około dwudziestu osób z kraju i zagranicy. Muzyka ta jest bardzo piękna, ale niemal nieznana, także we Francji. – To szalone, że musiałem przyjechać tak daleko do Polski, żeby trafić na warsztaty z tego repertuaru oraz znaleźć ludzi pragnących odkrywać szkołę Notre Dame – mówi Bruno, który na festiwal Katharsis przyjechał specjalnie w tym celu z Francji.
Uczestnicy warsztatów pod kierunkiem maestro Pérèsa nie tylko uczą się samego śpiewu wybranych utworów, lecz także poznają teorię notacji muzycznej i historię szkoły Notre Dame. Celem Marcela Pérèsa jest bowiem wyszkolenie samodzielnych kantorów, którzy będą mogli wykonywać ten repertuar i w ten sposób przywracać go do życia. – Ta muzyka nosi w sobie całą energię duchową, która pociągnęła ludzi XII i XIII stulecia do wybudowania wspaniałych katedr gotyckich, które dzisiaj wzbudzają nasz podziw – mówi Marcel Pérès. – Dzięki temu repertuarowi, powstałemu w okresie budowy paryskiej katedry Notre Dame, możemy odnowić, cieleśnie i duchowo, ten zasadniczy moment powstania chrześcijańskiej cywilizacji Europy zachodniej.
>>> Poznań: wyrok ws. obrzucenia kościoła jajkami. Kobieta uznana za winną
– Marcel Peres jest dla mnie postacią legendarną i marzyłam o nauce pod jego kierunkiem. Ponadto pragnęłam się przekonać, jak wygląda korzystanie z oryginalnej notacji średniowiecznej. Muszę przyznać, że jest to trudne – mówi Ludwika, studentka muzykologii.
>>> „Umrzeć z nadziei” – Poznań modlił się za uchodźców
Temat tegorocznej edycji festiwalu to „Notre-Dame za murami”. – W paryskiej katedrze ze względu na wielkie ilości turystów od rana do wieczora już od dawna nie było przestrzeni do kultywowania jej dziedzictwa intelektualnego i duchowego. Jeżeli chcemy ją odbudować po pożarze, to powinniśmy nie tylko ułożyć kamienie, ale przede wszystkim wrócić do jej fundamentów, zastanowić się, co przyświecało ludziom budującym katedry, oraz jakie było – albo wciąż jest – przesłanie Notre-Dame. W tym może nam pomóc poznawanie śpiewu, który jest emanacją architektury gotyckiej – mówi prowadzący warsztaty. – Dzięki muzyce możemy w sposób duchowy odbudować katedrę nie tylko w Paryżu, ale tam, gdzie pojawi się wola, żeby otworzyć się na jej dziedzictwo: na przykład w Poznaniu!
Uczestnicy warsztatów pod kierunkiem Marcela Pérèsa zaprezentują poznany repertuar w czwartek 7 października o 19.30 w kościele św. Wojciecha na Wzgórzu Świętego Wojciecha. Ponadto w sobotę 9 października o godz. 19.00 Marcel Pérès wraz ze swoim zespołem Ensemble Organum, cieszącym się uznaniem miłośników muzyki dawnej na całym świecie, wykona mszę Notre Dame autorstwa XIV-wiecznego kompozytora francuskiego Guillame’a de Machault w poznańskiej katedrze, a w niedzielę 10 października o 14.00 zaśpiewa wraz z zespołem podczas mszy św. w klasycznym rycie rzymskim w kościele Najświętszego Serca Jezusowego i św. Floriana przy ul. Kościelnej. Wcześniej, o godz. 12.00, gość z Francji razem z redaktorem naczelnym „Christianitas” dr Pawłem Milcarkiem i dr Justyną Melonowską weźmie udział w dyskusji pt. „Notre Dame za murami. O dziedzictwie paryskiej katedry i odbudowie cywilizacji”. Odbędzie się ona w salce parafialnej. Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny.
Pełny program festiwalu: katharsis.fundacjaswietegobenedykta.pl
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2uoIPzpjV
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |