fot. Jan Jeliński

Poznań: Verba Sacra z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego

Fragmenty „Kroniki Polskiej” Galla Anonima w wykonaniu wybitnego aktora Zbigniewa Grochala, piętnastozwrotkowa wersja hymnu „Bogurodzica” oraz „Pieśń o śmierci Bolesława” we współczesnej aranżacji, to niektóre dzieła, które złożą się na specjalną edycję Verba Sacra, przygotowaną dla uczczenia 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego. Spektakl „Pieśń o Bolesławie Chrobrym, który koroną królewską Polskę ozdobił” odbędzie się 11 maja w poznańskiej katedrze. 

„Verba Sacra od początku są związane z katedrą, która należy do najważniejszych miejsc w historii państwa polskiego i Kościoła. Uważam, że katedra poznańska to najlepsza scena dla prezentacji o Bolesławie Chrobrym” – mówi KAI Przemysław Basiński.

Pomysłodawca cyklu Verba Sacra podkreśla, że przygotowania do specjalnej majowej edycji poprzedziła lektura publikacji o Chrobrym, począwszy od monografii wybitnego polskiego historyka prof. Jerzego Strzelczyka pt. „Bolesław Chrobry”.

„W poszukiwaniu materiału literackiego sięgnęliśmy nawet do sześciotomowego dzieła Antoniego Gołubiewa pod tym samym tytułem. Ważne były również niektóre artykuły o Kaplicy Królewskiej, a zwłaszcza o zrekonstruowanym przez prof. Brygidę Kürbis epitafium na grobowcu Bolesława Chrobrego” – tłumaczy P. Basiński.

Zaznacza, że fragmenty „Kroniki Polskiej” o panowaniu Chrobrego ostatecznie stały się podstawą scenariusza niedzielnej prezentacji.

>>> Poznań: uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny [GALERIA]

W komentarzu historycznym prof. dr hab. Stanisław Rosik z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, który specjalizuje się w historii powszechnej i Polski epoki średniowiecza, ze szczególnym uwzględnieniem chrystianizacji, podkreśla, że Gall Anonim „wykreował obraz złotego wieku Bolesława Wielkiego, w którym sięgnął on królewskiej korony z rąk cesarza Ottona III, a panowaniem ogarnął ogrom ziem i ludów między Bałtykiem na północy a Dunajem na południu, znacząc na zachodzie swe granice w ziemi Sasów, a na wschodzie stołecznym dla Rusi Kijowie”.

„Ojciec Bolesława, Mieszko I, wprowadził monarchię Piastów do wspólnoty chrześcijańskiej, a on sam, sięgając po królewską koronę, stworzył trwały, ideowy fundament pod obecność Polski w rzędzie europejskich królestw na kolejne stulecia. W perspektywie tak rozwijanej tradycji Bolesław Chrobry czy Wielki rysuje się więc jako jeden z głównych filarów środkowoeuropejskiego ładu ustalanego przed tysiącem lat, ale w znaczącym stopniu kontynuowanego do dziś i to nie tylko w wymiarze państwowym, lecz także świata wartości i symboli spajających kontynentalną wspólnotę” – zaznacza historyk.

Uczestnicy niedzielnego wydarzenia wysłuchają utworów m.in. G. Twista, H.A. Stamma, T. Susato oraz „Gaude Mater Polonia”, „Pieśni o śmierci Bolesława” i Bogurodzicy. Oprawę muzyczną zapewni kwintet dęty „Masterbrass”, męski zespół wokalny, a przy organach zasiądzie Jacek Pupka.

Poznańska katedra była pierwszą na ziemiach polskich siedzibą biskupią. Jest najstarszą nekropolią pierwszych królów i książąt polskich. W jej podziemiach pochowano Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Przemysła II, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Władysława Odonica, Bolesława Pobożnego i Przemysła I.

Edycja specjalna Verba Sacra z okazji 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego odbędzie się 11 maja o godz. 16.30 w bazylice archikatedralnej. Wstęp wolny.

>>> Poznań: spotkanie Rodziny Radia Maryja w parafii oblackiej

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.

Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze