Zdjęcie: Krzysztof Dzierma, fot. kadr filmu „U Pana Boga za piecem”

Poznań: w niedzielę Verba Sacra i Krzysztof Dzierma z „U Pana Boga za piecem”

W poznańskiej katedrze, w niedzielę 13 października, Księgi Kronik zaprezentuje Krzysztof Dzierma, znany z roli proboszcza w popularnym filmie Jacka Bromskiego „U Pana Boga za piecem”.

Będzie to już piętnasta prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.

Zdjęcie: Jacek Bromski, fot. Rafał Guz, PAP

Księgi Kronik powstały z potrzeby umocnienia narodu, który odzyskał wolność, ale utracił pamięć o najważniejszych wartościach, bez których nie ma przyszłości (Przemysław Basiński)

Pomysłodawca cyklu zauważa, że „w naszych czasach pamięć próbuje się zastąpić przekazem dnia, a to nie wystarczy do zbudowania tożsamości, która, oparta na wierze w Boga, daje solidny fundament dla obecnych i przyszłych pokoleń”. W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot zaznacza, że to „dzieło kronikarskie, powstałe prawdopodobnie już po powrocie z niewoli babilońskiej, w V-III wieku przed Chrystusem, cechuje znacznie większy uniwersalizm i próba odczytania historii własnego ludu w szerszym kontekście dziejów świata”.

>>> Poznań: Księga Kapłańska podczas Verba Sacra

fot. pixabay

Przemyśleć relację z Bogiem

– Opowiadanie nie jest już tak dramatyczne jak jego pierwowzór we wcześniejszych księgach, ukazany zwłaszcza w upadku miasta świętego, domu Bożego oraz wygnania. Nakreślony natomiast został nowy program religijny, oparty na trwaniu w wierności i na oczekiwaniach mesjańskich – zauważa kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot podkreśla, że w kontekście lektury Ksiąg Kronik „warto przemyśleć własną relację z Bogiem najbardziej na poziomie wierności w tym, czego także od nas ma On prawo oczekiwać, by tym bardziej obdarzać swym błogosławieństwem i pomocą wszystkich wiernych Mu wyznawców”.

Kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego UAM przygotował też medytację, która będzie towarzyszyć niedzielnej prezentacji. Oprawę muzyczną zapewni Katarzyna Stroińska-Sierant z zespołem.

Zdjęcie: Maja Komorowska podczas Verba Sacra, fot. arch

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej. Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.

198. prezentacja „Verba Sacra” odbędzie się w niedzielę o godz. 17 (wstęp wolny).

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze