
ks. Stanisław Streich, fot. Vatican Media
Poznań: w sobotę beatyfikacja ks. Stanisława Streicha – kapłana i męczennika [+WIDEO]
Uroczystości beatyfikacyjne ks. Stanisława Streicha, kapłana archidiecezji poznańskiej, który zginął śmiercią męczeńską z rąk komunistycznego działacza, rozpoczną się w sobotę o godz. 11:00 na placu katedralnym w Poznaniu. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.
W uroczystej mszy św. wezmą udział Arcybiskup Metropolita Poznański Zbigniew Zieliński i Arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański senior a także kard. Stanisław Dziwisz, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, abp Adam Szal, metropolita przemyski, bp kaliski Damian Bryl, bp sosnowiecki Artur Ważny, poznańscy biskupi współpracownicy Grzegorz Balcerek, Jan Glapiak i Zdzisław Fortuniak.

Gotowy jest już portret ks. Stanisława Streicha pędzla artysty Andrzeja Karpińskiego, który po uroczystości będzie zawieszony przy sarkofagu błogosławionego w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Kapłan został na nim przedstawiony z palmą męczeństwa – znakiem rozpoznawczym męczenników za wiarę. Na placu przed poznańską katedrą, podczas beatyfikacji zostanie odsłonięta reprodukcja obrazu o wymiarach 3×2 m, a uczestnicy uroczystości otrzymają obrazki z modlitwą dziękczynną za beatyfikację ks. Streicha.
Ułatwienia dla pielgrzymów
W związku z wydarzeniem, Ostrów Tumski będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Dla pielgrzymów z Lubonia uruchomione zostaną bezpłatne linie autobusowe, a dla przybywających pociągiem na stację Poznań-Garbary podstawione będą autobusy MPK, które przewiozą uczestników na plac katedralny.
Uroczystość będzie transmitowana przez TVP3, Telewizję TRWAM, Radio Maryja i Radio Emaus.

Dodatkowo, w ramach obchodów beatyfikacyjnych, w niedzielę 25 maja o godz. 16:00 w kościele pw. św. Jana Bosko w Luboniu odbędzie się koncert „Cztery pory roku” Antonio Vivaldiego w wykonaniu orkiestry Consortium Sedinum.
Kim był ks. Stanisław?
Ks. Stanisław Streich urodził się 27 sierpnia 1902 roku w Bydgoszczy, w pobożnej rodzinie mieszczańskiej. Po ukończeniu gimnazjum w 1920 roku wstąpił do Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a następnie kontynuował studia w Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 czerwca 1925 roku z rąk bp. Stanisława Kostki Łukomskiego.
Po święceniach pracował jako kapelan sióstr urszulanek oraz nauczyciel religii w poznańskiej szkole handlowej. Pełnił posługę wikariusza w kilku poznańskich parafiach, m.in. pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana, Bożego Ciała oraz św. Marcina.
W 1933 roku został proboszczem parafii pw. św. Barbary w Żabikowie, a dwa lata później objął nowo utworzoną parafię pw. św. Jana Bosko w Luboniu. Od razu podjął starania o wzniesienie w Luboniu nowego kościoła. W 1935 roku została erygowana − wyodrębniona z parafii pw. św. Barbary − parafia pw. św. Jana Bosko.
Ks. Streich został budowniczym nowej świątyni. Cieszył się ogromnym szacunkiem mieszkańców Lubonia ze względu na zaangażowanie na rzecz bezrobotnych i najuboższych. W trudnych społecznie warunkach, naznaczonych bezrobociem i wpływami ideologii komunistycznej, ks. Streich z oddaniem budował wspólnotę parafialną, angażując się w działalność charytatywną i duszpasterską.
Męczeństwo
27 lutego 1938 roku, podczas Mszy Świętej dla dzieci w kościele św. Jana Bosko w Luboniu, ks. Streich został zastrzelony przez Wawrzyńca Nowaka, komunistycznego działacza. Zamachowiec, krzycząc „Niech żyje komunizm!”, oddał kilka strzałów, zabijając kapłana na miejscu. Nowak był pomocnikiem murarskim, znanym z radykalnych poglądów antyklerykalnych i sympatii komunistycznych. W trakcie śledztwa Nowak przyznał się do zabójstwa, twierdząc, że działał z własnej inicjatywy, motywowany ideologicznie.

Proces beatyfikacyjny
Proces beatyfikacyjny ks. Stanisława Streicha na szczeblu diecezjalnym trwał od 28 października 2017 r. do 13 kwietnia 2019 r.
21 listopada 2023 r. w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie odbyła się dyskusja Komisji Teologów, tzw. Kongres Szczególny Konsultorów Teologów, nad Positio w sprawie męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Wynik obrad był jednogłośnie pozytywny, a to oznacza, że teolodzy wyznaczeni przez Dykasterię zgodzili się co do tego, że Sługa Boży poniósł męczeństwo za wiarę.
20 stycznia 2024 r. w Luboniu dokonano ekshumacji, kanonicznego rozpoznania i przeniesienia doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła. Poświęcenia sarkofagu ks. Stanisława Streicha dokonał abp Stanisław Gądecki 31 stycznia 2024 r.
7 maja 2024 r. odbyło się w Rzymie zebranie zwyczajne kardynałów i biskupów Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dotyczące męczeństwa ks. Stanisława Streicha. Sprawa beatyfikacyjna kandydata na ołtarze została przedstawiona przez kard. Stanisława Ryłko. Członkowie dykasterii otrzymali zbiór dokumentów (Positio) na temat Sługi Bożego – jego życia, sławy świętości i męczeństwa z nienawiści do wiary chrześcijańskiej (in odium fidei) oraz sprawozdanie i wyniki głosowania (Relatio et vota Congressus peculiaris) dyskusji teologicznej. Ocena zwyczajnego zebrania kardynałów i biskupów również była pozytywna, a sprawa beatyfikacyjna została skierowana do papieża, który ma wyłączne prawo aprobaty męczeństwa za wiarę Sług i Służebnic Bożych.
Podczas audiencji udzielonej 23 maja 2024 r. prefektowi Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro Ojciec Święty Franciszek zezwolił na promulgowanie dekretu potwierdzającego męczeństwo (Decretum super martyrio) Sługi Bożego ks. Stanisława Streicha, który otwiera drogę do jego beatyfikacji.
„Ksiądz Stanisław Streich może być patronem kapłanów, zwłaszcza proboszczów, kaznodziejów, budowniczych świątyń, gdyż jego posługa była mocno osadzona w pracy kapłańskiej. W trudnych czasach lat 30. XX wieku podjął się budowy kościoła, troszczył się o swoich parafian, zabiegał, by mieli pracę i otrzymywali wynagrodzenie. Nowy błogosławiony może też być patronem młodych, gdyż zginął, mając zaledwie 36 lat, a także świeckich doświadczających kryzysu bezrobocia, ubóstwa, biedy, w którym pomoc był bardzo zaangażowany” – mówi KAI ks. Wojciech Mueller, postulator procesu beatyfikacyjnego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |