Poznań: XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych
Od 8 do12 lipca 2024 w Domu Rekolekcyjnym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Poznaniu odbywały się XXIII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa w szachach klasycznych. Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej.
Startowało 26 zawodników, wszyscy z Kościoła rzymskokatolickiego: 24 księży, w tym 17 księży diecezjalnych (jeden z Litwy, jeden ze Słowenii oraz z następującym polskich archidiecezji i diecezji: trzech z przemyskiej, dwóch z tarnowskiej, i po jednym z gdańskiej, pelplińskiej, toruńskiej, warszawskiej, siedleckiej, drohiczyńskiej, lubelskiej, sandomierskiej, gliwickiej i katowickiej) oraz 2 jezuitów, 2 pallotynów, chrystusowiec, franciszkanin i misjonarz św. Wincentego à Paulo, jeden brat zakonny (pallotyn) i jeden kleryk (salezjanin).
Rozegrano 9 rund tzw. systemem szwajcarskim. Tempo gry wynosiło po 90 min. dla każdego zawodnika na partię oraz po 30 sek. dla zawodnika za ruch; w efekcie niektóre partie trwały do 4 godzin.
>>> Ukraina: ośmiolatek gra w szachy na pieniądze, wygraną przekazuje wojsku
Szachowym mistrzem Polski duchowieństwa został ks. Wojciech Sola z diecezji tarnowskiej (7 pkt.); drugie miejsce zajął ks. Zbigniew Wądrzyk z archidiecezji gdańskiej (7 pkt. – różnica nastąpiła w punktach pomocniczych), a trzecie ks. Dariusz Drążek z diecezji pelplińskiej (6,5 pkt.), który okazał się także najlepszym seniorem (60+).
Nagrodę za najpiękniejszą partię otrzymał ks. Zbigniew Wądrzyk. Najlepszym bratem zakonnym został pallotyn, br. Jan Zawada, najlepszym juniorem kl. Kamil Szczerbak (salezjanin), a najlepszym debiutantem ks. Marko Avsenik z diecezji Ljubljana (Słowenia).
W klasyfikacji drużynowej (łącznie z wynikami mistrzostw w szachach szybkich i błyskawicznych, rozegranymi 12-13 lutego 2024 w Konstancinie-Jeziornie) mistrzami Polski została reprezentacja diecezji tarnowskiej; 2 miejsce zajęła archidiecezja przemyska, a 3 miejsce przypadło pallotynom.
Patronat honorowy nad rozgrywkami objął abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, który uczestniczył w ceremonii zakończenia mistrzostw. Zawodnicy mieli także możliwość spotkania się z pierwszą w historii polską arcymistrzynią szachową, poznanianką, Heleną Ereńską-Barlo, wielokrotną mistrzynią Polski. Mistrzostwa sędziował Józef Flaziński.
Szachowe Mistrzostwa Polski Duchowieństwa odbywają się od 2002 r. Są one zaliczane oficjalnie przez Polski Związek Szachowy do grupy branżowych mistrzostw Polski. Ich pomysłodawcą jest ks. Stanisław Dębowski (Godów-Kałków, diecezja radomska). Obecnie dyrektorem mistrzostw jest ks. Krzysztof Domaraczeńko (Czeremcha, diecezja drohiczyńska).
Najbliższe mistrzostwa w szachach szybkich i błyskawicznych odbędą się w Konstancinie-Jeziornie, w pallotyńskim Centrum Animacji Misyjnej w dniach 3-4 marca 2025, natomiast kolejne mistrzostwa w szachach klasycznych w dniach 7-11 lipca 2025 w Toruniu. Zapisy oraz inne informacje na oficjalnej stronie mistrzostw: http://www.smpd.pl/. Istnieje także strona Facebooka „Szachowe Mistrzostwa Duchowieństwa Chess” z bogatym materiałem zdjęciowym oraz szczegółowe dane z partiami na stronie https://www.chessarbiter.com/turnieje/2024/ti_1417/.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |