Zakończył się drugi rok Kuźni Teologicznych Inspiracji
We wtorek 18 czerwca w Akademii Lubrańskiego w Poznaniu zakończył się drugi rok działania Kuźni Teologicznych Inspiracji. W spotkaniu uczestniczyli i wygłosili wykłady ks. prof. Paweł Wygralak oraz abp Stanisław Gądecki.
Kuźnia Teologicznych Inspiracji jest polem spotkań i dyskusji dla tych, którzy pragną pogłębić zrozumienie wiary. Wykłady we wtorek 18 czerwca zwieńczył czwarty semestr działań.
Pierwszym prelegentem był dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ks. prof. Paweł Wygralak. Wykład na temat Eucharystii w pierwotnym Kościele zawierał wiele odniesień do nauczania ojców Kościoła, poruszył m.in. kwestię przyjmowania komunii na rękę w starożytności.
Drugi wykład natomiast wygłosił abp Stanisław Gądecki, który z perspektywy biblisty poruszył temat dialogu katolicko-żydowskiego, poruszając również aspekt przyszłych wyzwań w tym obszarze. Wychodząc od soborowej deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich „Nostra aetate”, omówił działania ostatnich papieży na rzecz dialogu, szczególnie podkreślając duży wkład św. Jana Pawła II w to dzieło. Odnosząc się do współczesnego wymiaru dialogu katolicko-żydowskiego, arcybiskup podzielił się również swoim doświadczeniem udziału w spotkaniach międzyreligijnych w Jerozolimie.
Oba wykłady dały okazję do zadawania pytań oraz dyskusji teologicznych, podczas których nie tylko prelegenci podzieli się swym doświadczeniem w tych obszarach
Spotkanie obfitowało również w podziękowania i gratulacje związane z kolejnym semestrem tego teologicznego dzieła. Na koniec przedstawione zostały plany na kolejny rok działań Kuźni Teologicznych Inspiracji.
Celem projektu jest dążenie do Prawdy, czyli do rzetelnego poznania tożsamości rzymskokatolickiej oraz do podjęcia rozumowych wyzwań, które stawia postmodernistyczny świat. Kowale kuźni liczą na różnorodność myślową i kulturalną dyskusję. Pomysłodawcy zaznaczają, że nie jest to zamknięte studium teologii, ale twórcza przestrzeń, w której poruszane będą także kwestie, które jeszcze nie otrzymały rozstrzygnięcia kanonicznego.
Spotkania odbywają się w poznańskiej Akademii Lubrańskiego na Ostrowie Tumskim. Dotychczasowymi prelegentami („kowalami”) byli m.in. ks. abp Tomasz Grysa, prof. Cezary Kościelniak, prof. Grzegorz Kucharczyk, o. prof. Adam Sikora OFM czy prof. Aleksander Bańka.
Dołączyć do Kuźni można w kolejnym semestrze, nawet nie uczestnicząc w poprzednich edycjach. Więcej informacji na stronie internetowej Kuźni. Inicjatorzy tego projektu serdecznie zapraszają do przygody wykuwania teologicznego rękodzieła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |