Praca – co zrobić, gdy nie mamy czasu dla najbliższych?
Ciągły pęd i chęć zarabiania coraz większych kwot może wprowadzić nas w pracoholizm. Dużo osób zapomina, że nie zbuduje swojej kariery wyłącznie za pomocą regularnego brania nadgodzin. I choć wynagrodzenie wpływające na nasze konto może nas satysfakcjonować, nie zdajemy sobie sprawy, z tego, jak szybko w ten sposób oddalamy się od najbliższych. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy jesteśmy wręcz zmuszeni ciągle pracować, aby zapewnić rodzinie godne warunki do życia – szczególnie w okresie inflacji, gdy ceny wciąż rosną. Co zrobić, kiedy brakuje nam czasu na odpoczynek, a tym bardziej na spędzenie go z bliskimi?
Wykonywanie priorytetowych zadań
Ciągła praca bezpośrednio wpływa na nasze stosunki z najbliższymi. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć dla nich choć godziny w ciągu dnia, oznacza to, że powinniśmy wprowadzić do swojego życia zawodowego pewne zmiany. Najlepiej zacznijmy od wybrania tych priorytetowych obowiązków i starajmy się realizować je wyłącznie w określonych godzinach pracy. Często zaraz po przekroczeniu progu domu sięgamy po kolejne zadania, które jeszcze zostały do zrobienia. Powinniśmy jasno wyznaczyć granice i przestać mieszać swoje zawodowe problemy z tymi prywatnymi. Nadmiar zadań szybko nas przytłoczy, co wpłynie na jakość wykonywanej pracy, a przez to nasz rozwój stanie mniej dostrzegalny i doceniany. Nie będziemy czuć się spełnieni i wciąż będziemy próbować dołożyć więcej starań. Utkniemy w błędnym kole, a przy tym całym męczącym pędzie najbardziej ucierpią nasi bliscy. Wiele godzin poświęconych pracy odbierze nam chęci i siły do spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi, co odbije się na naszych relacjach. Dlatego ważne jest zachowanie work-life balance, który pomoże nam ustalić pewne zasady. Dzięki temu uda się nam wygospodarować określoną część dnia wyłącznie dla bliskich i przestaniemy czuć się przemęczeni.
Szlifowanie umiejętności
Gdy ilość obowiązków stale się zwiększa i musimy przeznaczać na pracę coraz więcej czasu, zastanówmy się nad znalezieniem innowacyjnych rozwiązań. Stare metody, które praktykujemy od wielu lat, mogą okazać się już niewystarczające. Jeśli zależy nam na wydajności pracy, weźmy pod uwagę udział w różnych kursach oraz szkoleniach. W ten sposób zdobędziemy wiedzę o optymalizacji niektórych procesów, a także poszerzymy własne kompetencje. Być może poznamy także ciekawe programy komputerowe lub inne narzędzia wspomagające. Dzięki temu zaoszczędzimy swój czas na różnych zadaniach, które do tej pory mogły wydawać się monotonne. Poszerzać zawodowe horyzonty możemy także za pomocą zdobywania wiedzy na własną rękę. Wystarczy przejrzeć blogi czy fora branżowe, na których doświadczeni specjaliści dzielą się dawką kluczowych informacji.
Zmiana pracy
Jeśli czujemy się wypaleni zawodowo, szef wymaga od nas więcej niż jesteśmy w stanie zrealizować, wynagrodzenie nie zaspokaja już naszych potrzeb, a przy tym brakuje nam czasu dla bliskich, to oznaki tego, że przyszedł czas na zmianę pracy. Często można się spotkać z tym, że wysokość zarobków jest nieadekwatna do ilości wykonywanych obowiązków. Jeśli jest tak i w naszym przypadku, powinniśmy zastanowić się nad odejściem od obecnego pracodawcy. Jeśli nie bierze on pod uwagę dania nam podwyżki, a mimo tego wciąż oczekuje od nas większego zaangażowania, warto rozważyć zmianę pracy.
Szukając atrakcyjnych warunków zatrudnienia, zwróćmy uwagę na możliwości, które zapewniają większe miasta, np. Częstochowa. Oferty godne naszej uwagi z łatwością znajdziemy na tej stronie. Zapoznamy się tam z wieloma różnorodnymi ogłoszeniami. Warto wiedzieć, że w Częstochowie występuje zapotrzebowanie na pracowników z branż budowlanej, szklanej, motoryzacyjnej czy inżynieryjno-drogowej. Poza tym duży wpływ na gospodarkę wywiera przemysł metalurgiczny, celulozowo-papierniczy i metalowy, dlatego możemy szukać stałego zatrudnienia także w tym sektorze. Z kolei na najwyższe zarobki mogą liczyć zwłaszcza specjaliści IT i eksperci finansowi, ale pamiętajmy, że dużo zależy od naszego doświadczenia. Zmieniając miejsce pracy, mamy większe szanse na wynegocjowanie satysfakcjonującej stawki.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |