Fot. Unsplash/David Viches

Prace dodatkowe – chałupnicze: najpopularniejsze sposoby pracy w domu – 2023

Praca chałupnicza to specyficzne zajęcie, którego nie reguluje ani Kodeks pracy, ani Kodeks cywilny. Podstawa porozumienia między osobą wykonującą a zlecającą to umowa o pracę nakładczą łącząca cechy umowy o dzieło i umowy o pracę. Taka praca dodatkowa w domu to zajęcie, przy którym liczy się sam efekt, a nie czas wykonywania zlecenia. Sprawdź, czy warto podejmować się pracy chałupniczej.

Praca dodatkowa w domu i dorywcza – jaką pracę chałupniczą można wykonywać w domu?

Szukasz pracy, w której nie ma sztywnych godzin wykonywania obowiązków? Chcesz zarabiać bez czasochłonnych dojazdów do pracy? Rozwiązaniem może być praca dodatkowa chałupnicza, czyli praca nakładcza zlecana przez konkretną firmę. Może to być na przykład:

  • sklejanie kopert i teczek;
  • szycie maskotek;
  • robienie na drutach (kocyki, swetry itp.);
  • tworzenie kartek okolicznościowych;
  • przepisywanie tekstów;
  • usługi gastronomiczne (catering, pieczenie ciast), które wymagają spełnienia wymogów sanepidu;
  • produkty handmade (świece, biżuteria, ozdoby do domu itp.).

Jednak nie każdy doceni możliwości, jakie daje praca chałupnicza. Co to oznacza? Takie zajęcie tylko w teorii jest proste i przyjemne. W praktyce rozliczenie dotyczy efektów pracy, a nie jej czasu, więc wszystko zależy od naszych umiejętności i szybkości wykonywania zadań. W przypadku większości zleceń konieczne są też zdolności manualne.

Czy praca chałupnicza w domu to rozwiązanie idealne dla młodych mam?

Praca chałupnicza to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mogą pracować na pełen etat albo nie mogą szukać zatrudnienia poza miejscem zamieszkania. Tego typu zajęcia szukają zarówno mamy chcące połączyć pracę zarobkową z opieką nad dzieckiem, jak i osoby z niepełnosprawnością, dla których chałupnicza praca to na przykład jedyna opcja zarobku.

Z takiej formy zarabiania pieniędzy często korzystają również emeryci, renciści i osoby, które chcą podreperować domowy budżet, zachowując przy tym swobodę czasu pracy i wykonywania zleceń.

Fot. Unsplash/Artem Beliaikin

Praca dodatkowa przez Internet – gdzie jej szukać?

Praca chałupnicza w domu wymaga określonych umiejętności i predyspozycji. Nie zawsze sprawdza się jako główne źródło utrzymania, dlatego na początku lepiej traktować ją jako dodatek do regularnej pensji. Możliwości takiego zarobkowania jest naprawdę wiele, ale przeglądając oferty pracy, należy robić to z głową. W Internecie nietrudno paść ofiarą oszustwa.

Gdzie czeka na pracowników praca chałupnicza? Tego rodzaju zlecenia najłatwiej znaleźć w sieci. Oferty publikowane są w mediach społecznościowych i na branżowych forach. Aby jednak zminimalizować szanse, że natkniemy się na nieuczciwego zlecającego, najlepiej przeglądać popularne serwisy ogłoszeniowe, np. portal Praca.pl.

Zalety i wady pracy chałupniczej – dorywczej

Zalety pracy chałupniczej:

  • niezależność – pracownik wykonuje powierzone zadania bez nadzoru przełożonego w wybranym przez siebie miejscu i czasie;
  • praca dodatkowa w domu – pracownik nie musi dojeżdżać do miejsca pracy;
  • dodatkowy zarobek – zajęcia chałupnicze to forma dorobienia do regularnego wynagrodzenia, emerytury, renty czy zasiłku macierzyńskiego bez konieczności podejmowania stałego zatrudnienia.

Niestety praca chałupnicza ma również swoje wady. Wynikają one wprost ze specyfiki takiego zajęcia. Brak kontroli oraz duża dowolność miejsca i czasu wykonywania zlecenia wymagają samodyscypliny. Jeśli pracownik nie przestrzega terminów i nie wywiązuje się z zadań, nie jest to zajęcie dla niego.

Chałupnictwo – ile możemy zarobić?

Dodatkowa praca często reklamowana jest jako sposób na wysokie zarobki bez dużych nakładów pracy. Niestety chałupnicze zlecenia tak nie wyglądają. Co prawda osoba zlecająca rozlicza nas z efektów pracy, nie biorąc pod uwagę czasu, jaki na nie poświęciliśmy, ale większość zleceń jest żmudna i czasochłonna.

W zależności od specyfiki zlecenia oraz indywidualnych predyspozycji praca w domu to średnie zarobki w granicach 1000 do 4000 złotych brutto.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze