Kurt Koch

kard. Kurt Koch, fot. PAP/Wojtek Jargiłło

Praga: doktorat honoris causa Uniwersytetu Karola dla kard. Kurta Kocha

Kardynał Kurt Koch, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, otrzyma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze. Dyplom wręczy rektorka Uniwersytetu Milena Kralickowa 8 stycznia 2025 r. w Wielkiej Auli Karolinum. Następnie w położonym niedaleko nuncjatury apostolskiej kościele Urszulanek  odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, które poprowadzą 76-letni przewodniczący Konferencji Biskupów Czech, arcybiskup praski Jan Graubner i przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów, luterański biskup śląski  55-letni Tomas Tyrlik. Kazanie wygłosi kard. Koch.

Odpowiedzialny za wydział ekumeniczny Konferencji Biskupów Republiki Czeskiej, biskup pilzneński Tomas Holub powiedział, że jest „wdzięczny za inicjatywę trzech wydziałów teologicznych i zadowolony z uznania dla nieustannych wysiłków kardynała Kocha na rzecz ekumenizmu i umacniania go przez społeczność akademicką”.   Na założonym w 1348 roku Uniwersytecie Karola, którego rektorem był pionier reformacji Jan Hus (1369/72-1415),  działają obecnie trzy wydziały teologiczne: rzymskokatolicki, ewangelicki i husycki. 

>>> Kard. Kurt Koch: synodalność w służbie misji

kard. Kurt Koch KUL honoris causa
kard. Kurt Koch, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi/misyjne.pl

Kard. Koch, profesor Instytutu Ekumenicznego w Lucernie, a od 1995 biskup Bazylei, został mianowany w 2010 przez papieża Benedykta XVI (2005-2013) prefektem Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan (od 2022 r. Dykasterii). Jego szwajcarska diecezja rozciągała się aż do bram niemieckiego miasta Konstancja, gdzie Jan Hus został skazany przez lokalną radę jako heretyk i stracony 6 lipca 1415 roku.

Nagroda dla watykańskiego „ministra ds. ekumenizmu” nawiązuje także do Roku Świętego 2025, który rozpoczyna się w Wigilię Bożego Narodzenia: podczas sympozjum w Rzymie w grudniu 1999 r. oraz we wspólnej deklaracji z 1 stycznia 2000 r. ówcześnie najwyżsi przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich w Republice Czeskiej: kardynał Miloslav Vlk i ewangelicki pastor Pavel Smetana, dokonali ponownej oceny czeskiej reformacji przez Kościół katolicki. Papież Jan Paweł II (1978-2005) uznał to za jedną z próśb o przebaczenie w Roku Świętym 2000 i impuls do ekumenizmu w nowym tysiącleciu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze