kard. Kurt Koch KUL

kard. Kurt Koch, fot. Maciej Kluczka/Misyjne Drogi

Praga: kard. Kurt Koch doktorem honoris causa Uniwersytetu Karola

Kardynał Kurt Koch, prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, otrzymał 8 stycznia 2025 r. tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze za wkład w rozwój teologii. Uroczystość miała miejsce w Wielkiej Auli Karolinum w obecności rektor prof. Mileny Králíčkovej i innych osobistości życia akademickiego i kościelnego, na wniosek Wydziału Teologii Katolickiej, Ewangelickiej i Husyckiej praskiej uczelni.

Kardynał Kurt Koch rozpoczął ten ważny dzień od spotkania z biskupami czeskimi i morawskimi w Pałacu Arcybiskupim, gdzie poprowadził dyskusję na temat „Biskup a jedność chrześcijan. Ekumeniczne vademecum”.

O godz. 14.00 w Wielkiej Sali Carolinum rozpoczęła się uroczystość nadania kardynałowi Kochowi tytułu doktora honoris causa. Obecnych powitał dziekan Katolickiego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Karola, ks. prof.  Jaroslav Brož, który przedstawił uzasadnienie wniosku o nadanie tytułu doktora honoris causa, po czym nastąpił wykład kardynała Kurta Kocha w języku angielskim na temat „O znaczeniu i misji teologii chrześcijańskiej”, w którym szwajcarski purpurat kurialny podkreślił znaczenie Uniwersytetu Karola jako pomostu między Wschodem a Zachodem i powiedział, że to dla niego wielki zaszczyt być uhonorowanym przez instytucję, której tradycja sięga papieża Klemensa VI w 1347 roku.

>>> Kard. Koch: 1700 rocznica Soboru Nicejskiego okazją do odnowienia wiary w Chrystusa

Podkreślił, że teologia powinna być nauką o Bogu i łącznikiem między wiarą a rozumem. „Teologia ma obowiązek nie tylko zrozumieć Boga, ale także odnieść się do całej ludzkiej egzystencji i jej znaczenia, przyczyniając się w ten sposób do dialogu z innymi naukami i do wzmocnienia uniwersalnego humanizmu” – stwierdził. Zauważył potrzebę dialogu teologicznego w zsekularyzowanym społeczeństwie, w którym ludzie często „żyją tak, jakby Pana Boga nie było”.  Podkreślił potrzebę obrony religijnej transcendencji, która jako jedyna może zaoferować znaczące odpowiedzi na głębokie pytania ludzkiej egzystencji: „Ludzkie serce pozostaje niespokojne, dopóki nie spocznie w Bogu” – przypomniał słowa św. Augustyna.

Szczególną uwagę podczas uroczystości poświęcono dialogowi ekumenicznemu. Kardynał Koch podkreślił, że teologia jest powołana do przezwyciężania różnic między Kościołami i budowania jedności: „Naszą pierwszą posługą ekumeniczną musi być wspólne świadectwo o obecności żywego Boga”. Zacytował również słowa papieża Benedykta XVI o potrzebie dialogu między wierzącymi i agnostykami: „Jedni i drudzy potrzebują siebie nawzajem – wierzący powinien szukać głębszej wiedzy, tak jak agnostyk nie może zaprzestać poszukiwania prawdy”.

>>> Watykan: kard. Koch przewodniczył Mszy św. w 2 rocznicę śmierci Benedykta XVI

Kończąc swoje przemówienie, kardynał Koch podziękował uczelni za honorowy tytuł i wyraził przekonanie, że teologia pozostaje kluczową częścią życia akademickiego, przyczyniając się nie tylko do rozwoju nauki, ale także do kultywowania ludzkiego ducha.

Kardynał Kurt Koch (ur. 1950) jest szwajcarskim duchownym katolickim, prefektem Dykasterii ds. Promowania Jedności Chrześcijan i byłym biskupem Bazylei. Studiował teologię na Uniwersytecie Ludwig-Maximilians w Monachium i na Uniwersytecie w Lucernie. W 1982 r. przyjął święcenia kapłańskie i rozpoczął pracę w parafii w Bernie. W 1986 r. został profesorem nadzwyczajnym dogmatyki i teologii moralnej w Instytucie Katechetycznym w Lucernie. Od 1989 r. był profesorem w Instytucie Ekumenicznym Uniwersytetu w Lucernie. W 1995 r. został wybrany biskupem Bazylei przez Kapitułę Katedralną w Bazylei, a 6 stycznia 1996 r. otrzymał konsekrację biskupią z rąk papieża Jana Pawła II. W latach 2007-2009 był przewodniczącym Konferencji Episkopatu Szwajcarii.

Z dniem 1 lipca 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan (obecnie Dykasteria do spraw Popierania Jedności Chrześcijan) i nadał mu godność arcybiskupa tytularnego. Mianowany kardynałem na konsystorzu w dniu 20 listopada 2010 r., kardynał Koch jest również członkiem Dykasterii Nauki Wiary od 2010 r. oraz członkiem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych od 2011 r.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze