epa06657743 Believers attend an Orthdox Easter Monday church service in the Nativity of Christ Catherdral in Riga, Latvia, 09 April 2018. The Orthodox world celebrates their Easter according to the old Julian calendar. Easter celebrates the resurrection of Jesus Christ and is regarded by Christians as their most important religious festival. EPA/TOMS KALNINS Dostawca: PAP/EPA.

Prawosławie: wielkanocny poniedziałek [GALERIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wyznawcy prawosławia uczestniczą w nabożeństwie w Poniedziałek Wielkanocny.

Na zdjęciach: katedra w stolicy Łotwy – Rydze. Świat prawosławny obchodzi Wielkanoc zgodnie ze starym kalendarzem juliańskim. Wielkanoc świętuje zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa i jest najważniejszym chrześcijańskim świętem, fot: Toms Kalnins, PAP/EPA

Prawosławni w Polsce:
Największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim, zwłaszcza w jego południowo-wschodniej części. Tam w związku ze świętami w poniedziałek nieczynnych jest wiele samorządowych urzędów. To m.in. urzędy miasta w Michałowie, Hajnówce i Bielsku Podlaskim, hajnowskie i bielskie starostwa powiatowe, urzędy gminy w Orli, Białowieży, Narewce, Narwi i Dubiczach Cerkiewnych. Niektóre z tych urzędów skróciły też godziny pracy w miniony piątek (Wielki Piątek wiernych obrządków wschodnich). Tam, gdzie są duże skupiska prawosławnych, w poniedziałek nie tylko nie pracują urzędy, ale też nie ma lekcji w wielu szkołach.

W paschalny poniedziałek w cerkwiach odprawiane są liturgie św. Jana Złotoustego. Po religijnych uroczystościach wierni spotykają się w rodzinach. W wielu zachowuje się zwyczaj tzw. wołoczebnego, czyli obdarowywania dzieci przez rodziców chrzestnych. Dawną tradycją są też konopielki – wielkanocne kolędowanie, które gdzieniegdzie w Podlaskiem można jeszcze usłyszeć zarówno w czasie świąt katolików, jak i prawosławnych. Według danych GUS, w ostatnim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób. Przedstawiciele polskiej Cerkwi uznają jednak tę liczbę za niemiarodajną, szacują liczbę wiernych na 450-500 tys.


Prawosławie: wielkanocny poniedziałek [GALERIA]
Oceń ten artykuł

Wasze komentarze