fot. PAP/Artur Reszko

Prawosławie: z Warszawy i Jabłecznej wyruszyły piesze pielgrzymki na Grabarkę

Z Warszawy i Jabłecznej wyruszyły we wtorek grupy pątników zdążających na święto Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce k. Siemiatycz (Podlaskie). Uroczystości w tym – najważniejszym w kraju prawosławnym sanktuarium – odbędą się 18-19 sierpnia; połączone będą z jubileuszem stulecia autokefalii polskiej Cerkwi.

Po pielgrzymce z Sokółki, która wyruszyła w poniedziałek, to najdłuższe piesze pielgrzymki na Grabarkę. Obie grupy dotrą do tego sanktuarium 17 sierpnia.

Uczestnicy pielgrzymki stołecznej, organizowanej po raz 22., wyruszyli we wtorek rano z Wołomina. Żeby ominąć uciążliwości związane z przejściem przez Warszawę, jej uczestnicy spotkali się przed stołeczną katedrą metropolitalną św. Marii Magdaleny, a stamtąd zostali dowiezieni autokarami do Wołomina. Współorganizatorami tej pielgrzymki są warszawskie parafie prawosławne – katedralna i św. Jana Klimaka. W tym roku bierze w niej udział blisko dwieście osób, które mają do przejścia ok. 130 km.

>>> Czechy: rosyjski ksiądz prawosławny uznany za „persona non grata”

Z Jabłecznej (Lubelskie), gdzie jest prawosławny klasztor św. Onufrego, na Grabarkę wyruszyło ok. 70 pielgrzymów z diecezji lubelsko-chełmskiej. To 32. edycja pielgrzymki, którą organizuje diecezjalne Bractwo Młodzieży Prawosławnej. Jej uczestnicy przejdą w pięć dni ok. 120 km trasą m.in. przez Kostomłoty, Terespol, Janów Podlaski i Mielnik.

fot. Jacek Karczmarz, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11132265

Tradycyjnie najwięcej pielgrzymów dotrze na Grabarkę z różnych miejsc województwa podlaskiego, które jest uważane za centrum prawosławia w Polsce. W środę wyruszy – najliczniejsza co roku – pielgrzymka z Białegostoku. Na same uroczystości 18-19 czerwca organizowane są też pielgrzymki autokarowe, z Warszawy wyruszy też grupa pielgrzymów na rowerach.

Święta Góra Grabarka, z małą cerkwią i żeńskim klasztorem, jest uważana za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie jak Częstochowa dla katolików. Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 roku. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery.

Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich tysiące. Krzyż ustawia każda grupa pielgrzymów, wiele osób zostawia też własne, niesione w różnych prywatnych intencjach.

Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajów, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego. Tysiące wiernych i hierarchów z całego świata gromadzą rokrocznie dwudniowe uroczystości Przemienienia Pańskiego. Tegoroczne obejmą też jubileusz stulecia autokefalii Cerkwi w Polsce. Według wcześniejszych zapowiedzi soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, 19 sierpnia na Grabarce odbędzie się ogólnocerkiewna uroczystość liturgiczna, ustawionych zostanie też sto krzyży jako „wotum wdzięczności Bogu od wiernych PAKP”.

Dokładnych danych co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie tego Kościoła szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze