Prawosławna młodzież na Grabarce
Ok. 350 osób zadeklarowało swój udział w paschalnej pielgrzymce młodzieży prawosławnej, która w piątek wieczorem rozpoczęła się na św. Górze Grabarce (Podlasie). To prawosławni z całego kraju, w tym młodzi Ukraińcy. Celem 3-dniowego spotkania jest ich integracja i rozwój duchowy.
To 44. edycja pielgrzymki, której organizatorem jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce, założone w 1980 roku. Pielgrzymka, która miała wtedy swą pierwszą edycję, pozostaje jednym z najważniejszych punktów w całorocznym kalendarium BMP. Rokrocznie bierze w niej udział kilkaset osób, które wspólnie modlą się i dyskutują na tematy ważne dla młodych chrześcijan.
Pielgrzymka zwana jest popularnie „majową” z racji miesiąca, w którym zwykle się odbywa, w okresie paschalnym po Świętach Wielkanocnych. W latach 2020-2021 odbywała się z ograniczeniami związanymi z pandemią koronawirusa. W 2020 roku co prawda jej nie odwołano, ale organizatorzy zdecydowali, że będzie miała formę jedynie transmisji internetowych. Została też wtedy skrócona do jednego dnia.
Mottem tegorocznego spotkania na Grabarce, w którym bierze udział młodzież ze wszystkich prawosławnych diecezji w Polsce (w tym młodzi Ukraińcy mieszkający w Polsce), są słowa z Ewangelii według św. Marka: „jeśli ktoś chce być pierwszym, niech się stanie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich”.
Współczesna młodzież, ogólnie świat pędzi za tym, żeby każdy był lepszy od tej osoby obok. A chodzi o to, żeby młodzież, która tu przyjeżdża, nie miała takich cech charakteru, żeby nie zależało jej na wywyższaniu się, ale byciu razem ze wszystkimi. Dążyć powinniśmy do czego zupełnie innego. (koordynator tegorocznego spotkania na Grabarce Jakub Siemieniuk, członek władz centralnych BMP)
Najważniejszym punktem trzydniowego spotkania są zawsze nabożeństwa, które w programie pielgrzymki łączone są z różnymi atrakcjami. Nie zabraknie tradycyjnych punktów, np. spotkania „Sto pytań do…”, gdzie młodzież anonimowo zadaje pytania duchownym i świeckim na interesujące ją tematy związane z Cerkwią, życiem religijnym czy społecznym.
Przewidziano też spotkania w grupach tematycznych, poświęcone np. mottu pielgrzymki czy historii prawosławia na tych ziemiach, będzie również gra terenowa dla najmłodszych uczestników i pokaz filmu o studium ikonograficznym w Bielsku Podlaskim.
Święta Góra Grabarka koło Siemiatycz, z małą cerkwią i założonym w 1947 r. żeńskim klasztorem św. Marty i Marii, jest uważana za najważniejsze cerkiewne sanktuarium w Polsce. Dla prawosławnych w kraju ma takie znaczenie, jak Częstochowa dla katolików.
Tradycja pielgrzymowania w to miejsce sięga 1710 r. Wówczas jeden z okolicznych mieszkańców doznał objawienia, że wszyscy, którzy tam dotrą i napiją się wody ze źródła, zostaną uratowani od panującej epidemii cholery. Kiedy nastąpiły cudowne uzdrowienia, zbudowano tam kaplicę, a potem cerkiew. Od tamtej pory datuje się też zwyczaj ustawiania na wzgórzu drewnianych krzyży, zarówno dziękczynnych, jak też w różnych osobistych intencjach. Wśród drzew porastających wzgórze stoją ich tysiące.
Najliczniejsze pielgrzymki zaczęły przybywać na Grabarkę po II wojnie światowej, gdy główne sanktuaria prawosławne (Poczajów, Żyrowice) znalazły się w granicach Związku Radzieckiego.
Dokładnych danych, co do liczby prawosławnych w Polsce nie ma. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego szacują, że wiernych jest ok. 500 tys. Taką liczbę podał też Główny Urząd Statystyczny w opublikowanym kilka miesięcy temu raporcie „Wyznania religijne w Polsce w latach 2019–2021”.
W poprzednim spisie powszechnym przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało 156 tys. osób, dane te uznawane są jednak przez hierarchów za niemiarodajne. Danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |