EPA/SEDAT SUNA

Prawosławni mogą już śpiewać kolędy. Posłuchajcie jak brzmią [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Świętem Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny prawosławni rozpoczęli w środę okres bożonarodzeniowy. Od tego dnia mogą już śpiewać kolędy, a w czasie nabożeństw występują motywy świąteczne.

Według kalendarza juliańskiego, z którego polska Cerkiew formalnie korzysta przy ustalaniu dat świąt religijnych, prawosławne Boże Narodzenie rozpocznie się wigilią 6 stycznia, czyli 13 dni po świętach w korzystającym z kalendarza gregoriańskiego Kościele katolickim.

Prawosławne Święto Ofiarowania NMP (zwane w Kościele wschodnim Świętem Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni) jest jednym z 12 najważniejszych świąt w cerkiewnym kalendarzu liturgicznym. Ustanowione zostało w VII w. i wiąże się z wydarzeniem znanym z opisów tradycji i tekstów apokryficznych, kiedy to trzyletnią Maryję rodzice postanowili poświęcić Bogu i uroczyście wprowadzili ją do świątyni jerozolimskiej.

Święto ma pokazywać rodzicom, że dzieci powinny od najmłodszych lat uczestniczyć w życiu religijnym, uczęszczać na nabożeństwa i katechezy. Stanowi początek okresu bożonarodzeniowego. W cerkwiach usłyszeć już można teksty liturgiczne mówiące o Bożym Narodzeniu, można też śpiewać kolędy.

Główne uroczystości w diecezji białostocko-gdańskiej odbyły się w środę przed południem w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku. Przewodniczył im ordynariusz tej diecezji abp Jakub.

Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób. Przyjmuje się, że centrum prawosławia jest województwo podlaskie – to tam są największe w kraju skupiska wiernych Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Zobacz także
Wasze komentarze