Zdj poglądowe, fot. EPA/VASSIL DONEV

Prawosławni świętują dziś Wniebowstąpienie Pańskie

Kościół prawosławny obchodzi w czwartek uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. To święto ruchome, przypadające czterdzieści dni po Wielkanocy; należy do dwunastu najważniejszych świąt w cerkiewnych kalendarzu liturgicznym.

Wniebowstąpienie Jezusa – jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich – opisane zostało w Ewangelii św. Marka, Ewangelii św. Łukasza oraz w Dziejach Apostolskich (ten fragment jest czytany w czasie liturgii). W ikonografii wniebowstąpienia Pańskiego scena przedstawiana jest na planie nieba i ziemi, często linią podziału jest zarys szczytu gór czy Góry Oliwnej. W górnej części ikony Chrystus unoszony jest do nieba, ma ręce uniesione w geście błogosławieństwa, czasem trzyma zwój Pisma Świętego. W dolnej części są przedstawiani apostołowie i Matka Boża.

wniebowstąpienie
Fot. YouTube

Największe skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. W Białymstoku – stolicy tego regionu – głównej liturgii w katedrze św. Mikołaja przewodniczył w czwartek przed południem ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej abp Jakub. Szczególnie uroczyście święto obchodzone jest w parafiach pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego m.in. w Augustowie, Ciechanowcu, Nowoberezowie czy Orzeszkowie.

W homilii opublikowanej przez nadające z Białegostoku Radio Orthodoxia – pierwszą w kraju prawosławną rozgłośnię radiową – abp Jakub podkreślił, że wniebowstąpienie zakończyło „ziemską misję” Jezusa Chrystusa, a ludzie zostali „odkupieni z niewoli grzechu”. „Swoją śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystus otwiera nam bramy królestwa niebios, a po jego wniebowstąpieniu zostaje zesłany Duch Święty, a każdy – żyjąc w jego łasce – może przemieniać siebie i odnawiać swoją naturę dla życia wiecznego” – mówił hierarcha. Abp Jakub zaznaczył, że święto ma przypominać wiernym, że Chrystus jest ciągle z nimi, mają z nim kontakt w modlitwie i są wtedy – jak to ujął – „na właściwej drodze”. „W naszym życiu jest wiele rzeczy, które stają pomiędzy nami a Chrystusem i są powodem zbaczania z prawidłowego kursu. Wszystko co przeszkadza naszej modlitwie, skupieniu i życiu według Ewangelii jest właśnie przeszkodą, która powoduje, że Jezus Chrystus przestaje być pośród nas” – dodał w homilii.

Hierarchowie polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Przyjmuje się, że największe w kraju skupiska prawosławnych są w województwie podlaskim. Według danych GUS, w poprzednim spisie powszechnym (dane te uznawane są przez hierarchów za niemiarodajne), przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało 156 tys. osób. Danych ze spisu przeprowadzonego w 2021 roku jeszcze nie ma.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze