fot. PAP/Wojtek Jargiło

Prawosławni we wtorek paschalny odwiedzają cmentarze

Świętujący Wielkanoc wierni Cerkwi w paschalny wtorek modlą się za zmarłych i odwiedzają groby bliskich. Niektórzy przynoszą pisanki, by z bliskimi, którzy odeszli, symbolicznie dzielić się radością zmartwychwstania.

W tym roku Wielkanoc w Cerkwi i w innych Kościołach wschodnich, m.in. u grekokatolików, wypadła 5 maja, czyli pięć tygodni później niż u katolików. Wynika to z nieco innego sposobu wyliczania daty tego święta w obu obrządkach. Dlatego tylko raz na kilka lat termin jest wspólny, bo zwykle Kościoły wschodnie obchodzą to święto później, a różnica może być właśnie nawet pięciotygodniowa.

Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia „Eleos” zorganizował we wtorek w Białymstoku – stolicy regionu, gdzie są największe w kraju skupiska prawosławnych – wielkanocne spotkanie dla kilkudziesięciu osób potrzebujących, którymi na co dzień się opiekuje.

fot. PAP/EPA/NIKOS ARABATZIS

We wtorek paschalny duchowni od rana święcą groby; w Białymstoku ma to miejsce przede wszystkim na cmentarzu przy ul. Wysockiego, należącym do prawosławnej parafii pw. Wszystkich Świętych. Liturgię w tej parafii będzie celebrował biskup supraski Andrzej.

Niektórzy wierni odwiedzali groby bliskich już po święceniu pokarmów w Wielką Sobotę, zostawiając tam pisanki.

Duchowni zwracają uwagę, że przynoszenie pisanek na groby to dawny zwyczaj, który jednak część prawosławnych w naszym kraju wciąż zachowuje. Pisanka na grobie ma symbolizować udział zmarłych w zmartwychwstaniu. Najczęściej przynoszone są na cmentarze jajka malowane na czerwono, bo to kolor związany właśnie ze zmartwychwstaniem Chrystusa.

Okres paschalny, po Wielkiejnocy, jest w Cerkwi ważnym czasem wspominania zmarłych. Jest to przede wszystkim tzw. radonica – dzień wspominania i modlitw za zmarłych, przypadający w drugi wtorek po Zmartwychwstaniu Pańskim (w tym roku 14 maja). Wówczas także na cmentarzach pojawią się nie tylko znicze, ale też pisanki. W wielu podlaskich wsiach praktykuje się też zwyczaj noszenia pisanek na cmentarze w niedzielę (tzw. prowody) i w poniedziałek, tydzień po Świętach Wielkanocnych.

Msza paschalna w lubelskiej prawosławnej katedrze Przemienienia Pańskiego, fot. PAP/Wojtek Jargiło

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ich liczbę szacują na 450-500 tys. osób. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić na nie odpowiedzi) niecałe 151,7 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze