Metropolita Sawa, fot. PAP/Michał Zieliński

Prawosławny metropolita Sawa: Wielki Post jest drogą powrotu do Chrystusa

Wielki Post to czas wysiłku, modlitwy, wstrzemięźliwości i ascezy, jest drogą powrotu do Chrystusa – napisał w liście do wiernych zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Tegoroczna Wielkanoc w Kościele prawosławnym wypada w tym samym terminie co u katolików, czyli 20 kwietnia. Od poniedziałku 3 marca trwać będzie u nich post.

Data Wielkiej Nocy w obu chrześcijańskich obrządkach, katolickim i prawosławnym, liczona jest nieco inaczej, dlatego tylko raz na jakiś czas święto przypada w tym samym terminie; poprzednio taka sytuacja miała miejsce w 2017 roku. Przeważnie jednak prawosławni i wierni innych obrządków wschodnich świętują Wielkanoc po katolikach, a różnica może być nawet – jak w ubiegłym roku – pięciotygodniowa.

Różnica w ustalaniu tej daty wynika z tego, że katolicy świętują Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: niedziela wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla prawosławnych oba święta są silnie ze sobą związane.

fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Tegoroczny Wielki Post prawosławnych rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. W związku z tym okolicznościowe przesłanie do wiernych skierował zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa. Opublikowała go oficjalna strona internetowa Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

„Wielki Post (…) to czas wysiłku, modlitwy, wstrzemięźliwości i ascezy, to cud aniołów. Swoje źródło ma w raju, w którym obowiązywało posłuszeństwo oraz wypełnianie woli Bożej i sprawiedliwości. Przez czterdzieści dni pościł sam Jezus Chrystus, dając nam przykład wstrzemięźliwości. Pościła Bogarodzica, apostołowie, świeci mężowie i niewiasty, pościł i pości wierzący lud prawosławny” – napisał abp Sawa.

Jak podkreślił hierarcha, „zło szatana zwyciężyć można tylko przez modlitwę i post”. „Dzisiaj szatan usilnie działa w nas, z nami i wokół nas. On jest wśród nas, w parafii, w domu, na ulicy… Ileż jest dzisiaj zła i nienawiści wokół nas. Wszystkim tym cieszy się szatan. Nieprawość, brak wstrzemięźliwości, pycha, brak pokuty, pokory. Wszystko to jak ściana dzieli nas od Jezusa Chrystusa” – ocenił metropolita.

fot. PAP/Jakub Kamiński

„Własnymi siłami nie jesteśmy w stanie jej zniszczyć. Święty post jest drogą prowadzącą nas do zniszczenia tej ściany i drogą powrotu do Chrystusa” – podkreślił. Nawiązał też w liście do znaczenia pokuty. „W akcie pokuty zawarta jest wszechmoc Boża. Dlatego też jakby człowiek nie upadł, to pokutującemu (Bóg) zawsze poda rękę zbawienia” – dodał Sawa.

Zgodnie z cerkiewną praktyką, poprosił też wiernych – w imieniu swoim i duchowieństwa – o wybaczenie grzechów popełnionych „słowem, myślą i uczynkiem”.

Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce. Hierarchowie Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. W Narodowym Spisie Powszechnym przeprowadzonym w 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce zadeklarowało (pytanie o wyznanie było dobrowolne, można było odmówić odpowiedzi na nie) niecałe 151,7 tys. osób.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze