Prewencja wykorzystywania seksualnego małoletnich – szkolenie dla duchownych archidiecezji łódzkiej
Dziś przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się Sesja Duszpasterska kapłanów Archidiecezji Łódzkiej dotycząca Prewencji wykorzystywania seksualnego małoletnich. Jest to już kolejne szkolenie skierowane do duchownych diecezjalnych i zakonnych, którzy pracują w duszpasterstwie na terenie Archidiecezji Łódzkiej.
Jak tłumaczy ks. dr Tomasz Liszewski – to dzisiejsze szkolenie jest realizacją naszych zasad ochrony małoletnich, które zostały wprowadzone 4 lata temu, a które mówią o tym, że każdy duchowny – raz na 5 lat – powinien przejść takie szkolenie. Chcemy uwrażliwiać na tę tematykę osoby duchowne, a także zapoznać je z nowymi przepisami, procedurami oraz pewnymi nowościami, które w tej dziedzinie się dokonują – dodaje duszpasterz Ofiar Wykorzystywania Seksualnego i Ich Rodzin w Archidiecezji Łódzkiej.
Duchowni wysłuchali trzech wykładów z zakresu psychologii i prawa. O dobrych praktykach w zakresie ochrony małoletnich oraz o „Trójkącie dramatycznym”: ofiara, sprawca i świadek – mówiła dr Elżbieta Wróblewska – psychoterapeuta osób duchownych i konsekrowanych, zajmująca się terapią zaburzeń seksualnych, terapią małżeństw i par, psycholog w Instytucje Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.
>>> W Kościele będą nowe zasady postępowania w przypadku wykorzystywania seksualnego
Mówiąc o kodeksie dobrych praktyk prelegentka wskazała nie tylko na kwestie przestępstw, ale też zachowania, za które nikt nie trafi do więzienia, nie jest oskarżony, natomiast jest to coś, co nazywać można zjawiskami niekorzystnymi wychowawczo. Jest to wykorzystanie seksualne, ale także wykorzystanie psychiczne emocjonalne. W wykładzie o „trójkącie dramatycznym” prelegentka pomagała zrozumieć słuchaczom – mechanizmy psychologiczne oraz to, dlaczego takie rzeczy się dzieją. Jedno z głównych pytań, które często się pojawiają brzmi – dlaczego ofiara przychodzi? Dlaczego, gdy coś się raz zdarzyło to ktoś przychodzi drugi raz, trzeci i piąty raz. Potem pojawia się to standardowe – przecież sam/sama chciał – chciała. Wykład miał na celu pomóc zrozumieć, że to nie jest wszystko takie proste, i że zawsze odpowiedzialność ponosi dorosły – on jest sprawcą, a dziecko jest zawsze ofiarą wykorzystania seksualnego – tłumaczyła dr Wróblewska.
Natomiast o postępowaniu w przepadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich – mówił ks. dr Zbigniew Tracz – kanclerz kurii metropolitalnej łódzkiej, wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi oraz pomoc prawna dla osób zgłaszających się do delegata biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej.
>>> Bp Rafał Markowski poprowadzi drogę krzyżową w intencji ofiar wykorzystania seksualnego
Ostatnie tego typu szkolenie dla duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej odbyło się listopadzie 2018 roku. – Takie szkolenia są bardzo potrzebne. Tutaj w Łodzi odbywają się one raz na 5 lat, ale być może będą częściej – mówi dr Wróblewska.
Archidiecezja Łódzka jako pierwsza w Polsce przygotowała, opublikowała „Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej” (14 maja 2019) i zobowiązała do ich przestrzegania duchownych i świeckich pracujących z młodzieżą w parafiach, szkołach i innych instytucjach kościelnych Archidiecezji Łódzkiej.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |