fot. unsplash

Prezes Fundacji Javani: wspieramy młodych rodziców. Nie robimy wykładów, tylko pomagamy [ROZMOWA]

– Można łączyć życie rodzinne z rozwojem osobistym, z życiem zawodowym. Narodziny dziecka to nie koniec świata, to dopiero początek. Początek czegoś pięknego, czegoś, co sprawia, że nasze życie staje się bogatsze – mówiła w czasie spotkania live na facebookowym profilu misyjne.pl prezes Fundacji Javani, Dorota Napierała.

Fundacja pomaga nastoletnim rodzicom i niepełnoletnim kobietom, które zaszły w ciąży. Chcą swoją ekspercką radą pomóc w podjęciu decyzji o kontynuowaniu ciąży, ale także (a może przede wszystkim) przygotować na czas po narodzinach dziecka. – Często podkreślamy, że my nie promujemy nastoletniego rodzicielstwa, ale jesteśmy po to, by młodych rodziców w takich sytuacjach wspierać, by – skoro już to nowe życie się pojawiło – chciały je przyjąć, by chciały dziecko wychowywać i by mogły zrobić to dobrze. Na tym nam najbardziej zależy – mówiła prezes Fundacji, Dorota Napierała. Jednocześnie podkreśla, że starają się do tego przekonywać przykładem. – Nie robimy wykładów. Staramy się radzić, mówić o tym, jak my sami sobie w tych sytuacjach radziliśmy. W naszej Fundacji jest wielu ludzi, którzy wychowują dzieci. Są wśród nas i osoby młode, i te na emeryturze. Mamy więc całe bogactwo doświadczenia – dodaje. Kontakt młodych rodziców z Fundacją niekiedy jest krótki, jednorazowy, kończy się po jednym lub kilku spotkaniach. Bywają też o wiele dłuższe relacje, które trwają nawet kilka lat.


Prowadzący rozmowę – Maciej Kluczka – pytał, czy zdarzały się sytuacje, kiedy mimo współpracy z Fundacją młoda matka czy rodzice podjęli decyzję o aborcji, o przerwaniu ciąży. – Bardzo się cieszę, że takich sytuacji nie było i modlę się o to, by ich nie było. To byłaby sytuacja, która byłaby emocjonalnie dla nas bardzo trudna – mówiła Dorota Napierała w rozmowie z misyjne.pl. Prezes Fundacji Javani podkreśla, że we współpracy z młodymi matkami i rodzicami kładą duży nacisk na to, by kontynuowali edukację, rozwój zawodowy. Jednak, co ważne, w tych sprawach „nie działają za kogoś, ale razem z nim”.

>>> My nie oceniamy, my wspieramy. Fundacja Javani pomaga małoletnim rodzicom

fot. unsplash

Dorota Napierała z Fundacji Javani przypomina, że w Fundacji (choć zarejestrowanej przy jednej z parafii archidiecezji poznańskiej) pomoc znaleźć mogą wszyscy, także ci niewierzący. Oczywiście można tam znaleźć pomoc i opiekę osoby duchownej, ale to tylko na prośbę osoby, która się do Fundacji zgłasza. Nasza rozmówczyni dodała, że bardzo krzywdzące potrafią być społeczne oceny wobec ludzi, którzy w młodym wieku zostają rodzicami. Slogan „dzieci mają dzieci” bywa bardzo niesprawiedliwy. – Takie sytuacje zdarzają się nawet w bardzo ułożonych i religijnych rodzinach. Nie oceniajmy zbyt prędko. Takim ludziom należy się wsparcie, a nie oceny – mówi Dorota Napierała. Skąd nazwa Fundacji? „Javani” – w języku hindi (w języku Matki Teresy z Kalkuty) – oznacza „młodzież”, „młodość”.

Kontakt z Fundacją Javani:
Strona www: Javani.ovh/
Facebook: https://www.facebook.com/fundacja.javani/
e-mail: [email protected]
telefon zaufania: +48 506 822 449

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze