fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Prezes Światowego Kongresu Żydów poprosił papieża o zaangażowanie na rzecz uwolnienia zakładników z Gazy

Prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder podczas audiencji u papieża Franciszka w czwartek poprosił go o zaangażowanie na rzecz uwolnienia zakładników porwanych w Izraelu przez Hamas. O szczegółach audiencji poinformował Światowy Kongres Żydów.

„Prosimy Waszą Świątobliwość, by użył swej władzy, swej siły, by uwolniono zakładników. Wasza Świątobliwość może być jedyną osobą, która ma autorytet moralny, by to zrobić. Wierzę w to, że Bóg na swój sposób przyprowadził nas tu, by prosić o zrobienie tego w imieniu całego narodu żydowskiego na świecie” – te słowa Laudera przytoczył Światowy Kongres Żydów po audiencji w Watykanie.

Od chwili ataku Hamasu na Izrael papież wystosował kilka apeli o uwolnienie zakładników i – jak zaznaczył Kongres – „wyraził zaniepokojenie ich losem oraz uznał prawo Izraela do samoobrony”.

W delegacji, która była na audiencji u papieża, był też filantrop kanadyjsko-izraelski Sylvan Adams, zaangażowany w poszukiwanie rozwiązania kwestii zakładników.

>>> Przewodnicząca Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów: atak Hamasu podważył poczucie bezpieczeństwa Żydów

Do spotkania Laudera z Franciszkiem doszło dzień po inauguracji biura przedstawicielstwa Światowego Kongresu Żydów przy Stolicy Apostolskiej, co – jak zaznaczono w komunikacie – podkreśla „głębokie więzy między światem żydowskim i katolickim”.

„Przez dekady Światowy Kongres Żydów działał niestrudzenie, by zawrzeć głębsze więzy między światowym judaizmem i Kościołem katolickim” – oświadczył Ronald Lauder. „Inauguracja naszego biura – dodał – przypieczętowuje niezachwiane oddanie Światowego Kongresu Żydów na rzecz naprawy historycznych podziałów ze Stolicą Apostolską i nakreślenia przyszłości pod znakiem jedności, szczególnie w tym momencie, w którym Izrael zwalcza niszczycielskie ataki”.

Organizacja poinformowała także, że Lauder wręczył papieżowi dokument zatytułowany „Nasze więzi”, dotyczący historycznych i kulturowych relacji między wspólnotami żydowskimi i katolickimi na świecie.

„To odpowiedź Światowego Kongresu Żydów na rewolucyjną deklarację Nostra Aetate Soboru Watykańskiego II z 1965 roku, która otworzyła nowy rozdział w stosunkach między Kościołem Rzymskokatolickim i narodem żydowskim” – zaznaczono w komunikacie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze