Sulejówek: prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (foto. PAP/Jacek Turczyk)

Prezydent: dobro ojczyzny musi być najważniejsze

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Dobro ojczyzny musi być dla nas najważniejsze; „Bóg, Honor, Ojczyzna”, a dopiero później sojusze i sąsiedzi – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda w Sulejówku podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod muzeum im. Józefa Piłsudskiego.

Prezydent podkreślił, że Józef Piłsudski to obok Jana Pawła II największy Polak XX wieku „i z całą pewnością wielki wizjoner, który swoją wizję zdołał zrealizować”. Jak zaznaczył prezydent, Piłsudski „wieki bohater narodowy, opoka Rzeczypospolitej Polskiej nie doczekał się jeszcze do tej pory w naszym kraju swojego wielkiego muzeum”. Dodał, że jest wiele pomników Piłsudskiego, ale nie ma miejsca, gdzie młodzi mogliby przyjść i kompleksowo zapoznać się z historią jego życia, dzieła i tego, kim był.

Andrzej Duda podkreślił, że Piłsudski był z „jednej strony niezwykły i niepowtarzalny, a z drugiej strony zwykły i ludzki”. „Miał swoje życie, swoje córki, miał kobiety swojego życia. Niech młodzi to wszystko zobaczą. Niech to muzeum będzie dla nich wielkim natchnieniem, że trzeba mieć serce, ale trzeba mieć i twardą rękę, żeby dobrze prowadzić sprawy Rzeczypospolitej Polskiej. Inaczej się nie da. I że dobro naszej ojczyzny jest zdecydowanie ponad dobrem wszystkich innych i to ono musi być dla nas najważniejsze. +Bóg, Honor i Ojczyzna+, a dopiero później sojusze i sąsiedzi” – zaznaczył prezydent.

W uroczystości w Sulejówku obecni byli również wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Muzeum ma zostać otwarte w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

foto. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent: dobro ojczyzny musi być najważniejsze
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze