fot. PAP/Szymon Pulcyn

Prezydent Duda we Francji: dzisiaj rola Eurokorpusu może stać się jeszcze ważniejsza

Dzisiaj, kiedy Stany Zjednoczone domagają się, by Europa była bardziej aktywna w zapewnianiu sobie bezpieczeństwa, rola Eurokorpusu, być może, stanie się jeszcze ważniejsza – powiedział w środę w Strasburgu prezydent Andrzej Duda, który w Dowództwie Eurokorpusu spotkał się z polskimi żołnierzami.

Prezydent Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą składają w środę wizytę w Strasburgu. Szef państwa spotkał się w tym francuskim mieście z polskimi żołnierzami w Dowództwie Eurokorpusu. Zasłużonym żołnierzom, w tym m.in. dowódcy tej formacji, gen. Piotrowi Błazeuszowi, prezydent wręczył państwowe odznaczenia za zasługi dla kraju. Duda podkreślił podczas uroczystego apelu, że Eurokorpus pełni specjalną rolę, niezwykle ważną także z punktu widzenia polskiej polityki bezpieczeństwa, zwłaszcza w obecnych czasach. Jak mówił, jesteśmy świadkami odrodzenia się rosyjskiego imperializmu oraz „niezwykłego spadku nie tylko poczucia bezpieczeństwa, zwłaszcza w Europie Środkowej, ale realnego spadku bezpieczeństwa w naszej części Europy, w szczególności wzdłuż wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego i wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej”.

fot. PAP/Szymon Pulcyn

Prezydent przypomniał, że gdy Polska dołączała do Eurokorpusu w 2002 r., nie brakowało osób, które podważały decyzję o nawiązaniu tej współpracy. Podkreślił jednak, że dziś ta formacja wojskowa stanowi pomost pomiędzy NATO a UE, a w 2022 r. Polska dołączyła do grona jej państw ramowych.

Zwracał uwagę, że Eurokorpus nigdy nie miał być alternatywą lub konkurencją wobec Sojuszu Północnoatlantyckiego czy Unii, „ale właśnie (miał) tworzyć efekt synergii, by nas umacniać”.

„Dzisiaj ta rola Eurokorpusu, być może, stanie się jeszcze ważniejsza, kiedy Stany Zjednoczone domagają się tego, by Europa była bardziej aktywna w zapewnianiu sobie własnego bezpieczeństwa; by Europa zbierała swoje siły, by starała się w jak największym stopniu móc samodzielnie odpowiedzieć także i na wyzwania, które pojawiają się (…) na teatrze europejskim” – mówił prezydent.

W ramach wizyty para prezydencka weźmie również udział w wielkanocnym spotkaniu z żołnierzami.

fot. PAP/Szymon Pulcyn

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania, powołane w 1992 r. przez Francję i Niemcy. W późniejszych latach dołączyły do nich Hiszpania, Belgia i Luksemburg, tworząc wielonarodowe dowództwo tzw. państw ramowych, którego siedzibą jest Strasburg. W styczniu 2022 r. do tych krajów dołączyła Polska.

Najważniejsze zadania tych sił to planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju we współpracy z organizacjami międzynarodowymi, głównie NATO i Unią Europejską.

Galeria (2 zdjęcia)
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze