Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas wykładu „Polska i Francja w Europie” na UJ w Krakowie, fort. PAP/Jacek Bednarczyk

Prezydent Francji wspomina Jana Pawła II i docenia rolę ks. Jerzego Popiełuszki

Emmanuel Macron wygłosił we wtorek wykład na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Prezydent Francji kończy się dwudniową wizytę w Polsce.

W czasie swojego przemówienia kilka razy odnosił się do postaci związanych z polską historią oraz Kościołem katolickim. Na początku swojego wystąpienia Macron w języku polskim podkreślił, że cieszy się z wizyty w Krakowie. – Między naszymi krajami mamy długą historię przyjaźni. To tutaj zawiązały się nasze relacje – zaznaczył. Macron podkreślił, że w Polsce napisana została piękna historia wolności i niepodległości. – Jest to historia odwagi. Mam na myśli odwagę Lecha Wałęsy, Bronisława Geremka, Jacka Kuronia, księdza Jerzego Popiełuszki, Jacka Woźniakowskiego, Kornela Morawieckiego i wielu innych – podkreślił. Nic wtedy jeszcze nie było przesądzone, ale oni na to pozwolili by w 1989 roku w Polsce zaczęła się pisać historia wolności i żeby to tu zaczął kruszyć się mur berliński. Wielu ludzi zginęło, by stworzyć taką Europę – jesteśmy im winni taką samą walkę i siłę ducha – mówił Emmanuel Macron.

Prezydent Francji Emmanuel Macron w trakcie spaceru po Krakowie, fot. PAP/Łukasz Gągulski


– Cieszę się, że jestem na Uniwersytecie Jagiellońskim, który wykształcił takie postaci, jak Mikołaj Kopernik czy Karol Wojtyła (przyszły papież Jan Paweł II). Przez kilkaset lat ten uniwersytet był siedliskiem polskiej duszy. Mamy długą historię przyjaźni, która właśnie tutaj się nawiązała – mówił prezydent Francji. W swym przemówieniu Emmanuel Macron wspomniał postać św. Stanisława. – Patron Polski, św. Stanisław, zanim powrócił do Krakowa jako kanonik a następnie biskup, zdecydował się na studia na francuskiej Sorbonie. Od tamtej pory nasze wspólne więzi cały czas się rozwijają – mówił francuski prezydent.

Prezydent Francji oraz rektor UJ Wojciech Nowak. fot. PAP/Jacek Bednarczyk

W dalszej części mówił: Francja kocha Polskę, proszę o tym nie zapominać. Francja i Europa nie mogą być wielkie bez dumnej Polski. Prezydent Macron wspominał też trudną historię XX wieku – Zdaję sobie sprawę, co przeżyliście. Po jarzmie nazistowskim dotknęło was jarzmo sowieckie – mówił gość Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze