katedra Gniezno

Fot. pixabay

Prezydent Gniezna: chcemy, by 1000-lecie koronacji dostrzegła cała Polska i żeby odbiło się echem w Europie

Chcemy, by jubileusz 1000-lecia koronacji dostrzegła cała Polska i żeby odbił się on echem w Europie – mówił PAP prezydent Gniezna Michał Powałowski. Dodał, że współczesne Gniezno, choć zakorzenione w historii, jest miastem nowoczesnym i pełnym życia, a tegoroczne obchody są szansą, by to pokazać.

>>> Orszak Trzech Króli w Katowicach będzie miał… własny hymn

W tym roku przypada 1000. rocznica koronacji dwóch pierwszych królów naszego państwa. W 1025 roku w archikatedrze gnieźnieńskiej na króla Polski koronował się Bolesław Chrobry. Uroczystość odbyła się najprawdopodobniej w Wielkanoc, która wówczas przypadała 18 kwietnia. Koronacja jego następcy, Mieszka II Lamberta, odbyła się w tej samej świątyni 25 grudnia 1025 roku.

Jubileusz koronacji dwóch pierwszych królów Polski trwać będzie w Gnieźnie przez większość tego roku. Prezydent miasta Michał Powałowski podkreślił w rozmowie z PAP, że ma nadzieję, że za sprawą obchodów milenium Gniezno ponownie stanie się, choćby symbolicznie, stolicą Polski. Jak mówił, „kiedy mamy do czynienia z tak ważną dla naszego kraju rocznicą, oczy całej Polski powinny być skierowane właśnie na pierwszą stolicę”. Powałowski zaznaczył, że tegoroczne obchody to dla Gniezna niezwykła szansa promocji miasta i jego walorów turystycznych. „Zależy nam na tym, żeby ten jubileusz dostrzegła cała Polska, żeby też odbił się on echem w Europie (…). Współczesne Gniezno, choć mocno zakorzenione w swojej tysiącletniej historii, jest miastem nowoczesnym, pełnym życia i inicjatyw kulturalnych i sportowych. Jako dawna Pierwsza Stolica Polski i miejsce koronacji Bolesława Chrobrego nadal przyciąga tysiące turystów, pielgrzymów i pasjonatów historii, którzy pragną poczuć ten wyjątkowy klimat. Tegoroczne obchody są niezwykłą szansą dla nas, żeby o tym wszystkim przypomnieć – i z tej szansy zamierzamy skorzystać” – podkreślił prezydent.

>>> Franciszek: szkoła jest misją, nie zapominajmy o tym

Na pytanie, czy jako prezydent Gniezna odczuwa presję związaną z organizacją obchodów, które ze względu na wagę rocznicy będą wydarzeniem wspominanym przez pokolenia, odpowiedział, że „bardziej traktuje to jako szansę na promocję”. „To zadanie od początku mojej prezydentury jest dla mnie priorytetem. Oczywiście mam nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta zapamiętają na długo obchody milenium koronacji. Robimy wszystko, żeby tak było” – zapewnił. „Jako miasto przygotowujemy różnego typu wydarzenia. Są to oczywiście zarówno koncerty, jak i wystawy, ale także wydarzenia cykliczne związane ze średniowieczem czy historią Polski. Wielkim wydarzeniem będzie przygotowane przez Kancelarię Sejmu przy współpracy z miastem wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wydarzenie to będzie miało miejsce 26 kwietnia, a więc w ten weekend, gdy w Gnieźnie mamy doroczne obchody, święto patrona miasta – św. Wojciecha, to także patron Polski i Europy. Natomiast w niedzielę 27 kwietnia w archikatedrze gnieźnieńskiej będzie odprawiona koronacyjna msza święta dziękczynna za tę pierwszą koronację królewską” – dodał.

>>> Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie. Ważna rola Trzech Króli [REPORTAŻ]

Kolejne wydarzenia zaplanowano na wakacje. 19 i 20 lipca odbędzie się impreza mająca już wieloletnią tradycję w Gnieźnie, czyli „Koronacja królewska”. Przyjeżdżają na nią rekonstruktorzy z całego kraju, którzy pokazują samą uroczystość oraz to, jak wyglądało życie w średniowieczu. W Gnieźnie będzie można wówczas zobaczyć pokazy wojów, demonstracje średniowiecznego rękodzieła oraz popisy konne. Rekonstrukcja będzie miała miejsce na placu św. Wojciecha.

„W pierwszy i drugi weekend sierpnia w Gnieźnie odbędzie się sześć powtórzeń widowiska 'światło i dźwięk’ pokazującego nasze dzieje od chrztu Polski aż do koronacji Bolesława Chrobrego. Scenariusz przedstawienia jest już gotowy, będzie on podstawą do przetargu na wykonawstwo spektaklu. Na placu św. Wojciecha zbudujemy widownię na 2 tys. miejsc, a scena będzie ustawiona na tle archikatedry gnieźnieńskiej. Przez te dwa weekendy damy sześć przedstawień w każdy piątek, sobotę, niedzielę, co umożliwi obejrzenie spektaklu przez 12 tys. widzów” – podkreślił Powałowski. Dodał, że we wrześniu odbędzie się też kolei XII Zjazd Gnieźnieński.

W lipcu ub. roku Sejm RP ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. W uchwale przypomniano, że w „Koronacja Bolesława Chrobrego była jasnym sygnałem dla ówczesnego świata, że młode państwo polskie jest niepodległe i niezależne. Był to początek wzrastania pozycji Polski na średniowiecznej mapie Europy, która z księstwa przeistoczyła się w królestwo”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze