Prezydent Gniezna: ustanowienie roku millenium koronacji w Gnieźnie jest bardzo ważne dla naszego miasta
Ustanowienie przez Sejm roku 2025 rokiem millenium koronacji pierwszych królów i podkreślenie, że miało to miejsce w Gnieźnie, ma dla nas szczególne znaczenie – powiedział PAP prezydent miasta Michał Powałowski.
Podkreślił, że Gniezno zabiega o fundusze na realizację wydarzeń w ramach przyszłorocznego jubileuszu. W środę Sejm ustanowił rok 2025 Rokiem Milenium Koronacji Dwóch Pierwszych Królów w Gnieźnie. W uchwale przypomniano, że w 2025 r. przypada 1000. rocznica koronacji w Archikatedrze Gnieźnieńskiej dwóch pierwszych królów naszego państwa: Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta. „Fraza 'w Gnieźnie’, która pojawiła się w tytule uchwały jest niezwykle ważna dla samorządu, który zabiega o środki na realizację ogromu wydarzeń w ramach przyszłorocznego jubileuszu. Dziękuję wszystkim parlamentarzystom, którzy wsparli tę inicjatywę. Szczególne podziękowania należą się posłowi Tadeuszowi Tomaszewskiemu, autorowi poprawki, dzięki której Gniezno znalazło się w tytule uchwały” – powiedział w czwartek PAP prezydent Gniezna Michał Powałowski.
Wielkie widowisko historyczne w sierpniu
Prezydent podkreślił, że gnieźnieńskiemu samorządowi i mieszkańcom miasta zależy na tym, by przyszłoroczne uroczystości jubileuszowe były jak najokazalsze i pełne wydarzeń przypominających rolę Gniezna w polskiej historii.
„Gniezno ze swoją bogatą historią odgrywa istotną rolę w kształtowaniu narodowej tożsamości Polski. Jego zabytki, legendy i wydarzenia historyczne są integralną częścią dziedzictwa kulturowego kraju. O tym chcemy przypominać, bo przecież to tutaj wszystko się zaczęło” – powiedział Powałowski dodając, że przygotowania do przyszłorocznego świętowania jubileuszu koronacji są zaawansowane.
„Już teraz zapraszam na wielkie widowisko historyczne, które będzie można oglądać w pierwszy i drugi weekend sierpnia 2025 roku. Miasto przygotowuje również specjalną, historyczną edycję trwającego całe lato Królewskiego Festiwalu Artystycznego, z naszą sztandarową coroczną imprezą pn. Koronacja Królewska. Wydarzenie to w przyszłym roku odbędzie się w zmienionej wersji i w innym miejscu niż zwykle” – powiedział.
Prezydent przypomniał, że przy organizacji wielu jubileuszowych imprez miasto współpracuje z Kościołem gnieźnieńskim. W kwietniu w bazylice prymasowskiej sprawowana będzie msza koronacyjna. Jesienią odbędzie się Zjazd Gnieźnieński.
„Miasto chce także zrealizować ogromny projekt związany z modernizacją infrastruktury turystycznej. Na Trakcie Królewskim pojawi się m.in. nowy pomnik, będący trwałym śladem tak ważnej dla wszystkich gnieźnian rocznicy. Nagrany zostanie audioprzewodnik po szlaku, a sama trasa zostanie lepiej przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Prace nad tymi projektami już oczywiście trwają” – podał prezydent.
Michał Powałowski nie ukrywa, że wszystkie te zamierzenia wiążą się z kosztami, które przekraczają możliwości gnieźnieńskiego samorządu.
„Miasto od kilkunastu miesięcy zabiega o pozyskanie pieniędzy, zarówno u władz województwa, jak i władz centralnych. Teraz, po ustanowieniu roku 2025 rokiem millenium koronacji w Gnieźnie, z pewnością łatwiej będzie uzasadnić potrzebę takiego dofinansowania” – powiedział.
Za przyjętą w środę uchwałą głosowało 245 posłów, 181 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.
Gniezno czeka na wszystkich
Zapytany o to, czy miasto prześle specjalne pakiety informacyjne nt. koronacji i zaproszenia na obchody do parlamentarzystów, którzy zagłosowali przeciwko uchwale prezydent odparł, że Gniezno czeka na wszystkich parlamentarzystów.
„Tym bardziej, że z okazji rocznicy planowane jest tu zorganizowanie specjalnego spotkania posłów i senatorów” – przypomniał Michał Powałowski.
Uchwała głosi, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd władcom, którzy tysiąc lat temu, będąc spadkobiercami Księcia Mieszka I oraz Księżniczki Dobrawy, kontynuowali dzieło politycznego oraz kulturowego wzmacniania polskiej państwowości”.
Jak zaznaczono, „koronacje te byłyby niemożliwe, gdyby nie szereg ważnych wydarzeń, począwszy od legendarnego założenia Gniezna przez Lecha, poprzez Chrzest Polski, męczeńską śmierć Świętego Wojciecha i powstanie pierwszego arcybiskupstwa, na Zjeździe Gnieźnieńskim skończywszy”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |