Prezydent Herzog: chrześcijanie są „darem dla Izraela”
Prezydent Izraela Isaac Herzog zaapelował o nowe partnerstwo religii na Bliskim Wschodzie. – Dziś, gdy historyczne wiatry pokoju wieją przez nasz region, mogą się znów spotkać wszystkie dzieci Abrahama – chrześcijanie, muzułmanie i żydzi – powiedział Herzog podczas tradycyjnego noworocznego przyjęcia dla zwierzchników kościelnych w Ziemi Świętej 29 grudnia. O spotkaniu w jerozolimskiej rezydencji szefa państwa poinformował komunikat kancelarii prezydenckiej.
Według prezydenta, to partnerstwo musi być oparte zarówno na cechach wspólnych, jak i na „wyjątkowym, indywidualnym człowieczeństwie”. Zjednoczeni wspólnymi wartościami, możemy pracować na rzecz lepszego świata pokoju i miłości, powiedział prezydent przedstawicielom wyznań chrześcijańskich reprezentowanych w Ziemi Świętej, wśród których byli m.in. kustosz franciszkanów o. Francesco Patton i łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.
>>> Izrael: czy rząd prowadzi „rasistowską dyskryminację chrześcijan” w okresie Bożego Narodzenia?
Herzog, który objął swój urząd w lipcu, zobowiązał się do „utrzymania absolutnej wolności wyznania i kultu dla wyznawców wszystkich religii w Ziemi Świętej”. Zapewnił, że Izrael sprzeciwia się wszelkim formom rasizmu, dyskryminacji i ekstremizmu, jak również wszelkim zagrożeniom dla wspólnot religijnych, przywódców i miejsc kultu. – Różne wspólnoty chrześcijańskie, na czele których stoicie i które są błogosławieństwem dla Izraela, to dar dla narodu i państwa Izrael – stwierdził prezydent.
W imieniu Kościołów greckoprawosławny patriarcha Jerozolimy Teofil III podziękował prezydentowi za jego zaangażowanie „w integralność wielokulturowego, wieloetnicznego i wieloreligijnego charakteru naszego regionu oraz za obronę praw tych wszystkich, którzy nazywają Ziemię Świętą naszym domem”.
W ostatnim okresie niezadowolenie w Izraelu wywołały kościelne oskarżenia o wypędzanie chrześcijan. Teofil III rozpoczął ekumeniczną kampanię internetową, której celem było powstrzymanie zaniku wspólnot chrześcijańskich w Ziemi Świętej. Również przedstawiciele Kościołów we wspólnym oświadczeniu ostrzegli niedawno przed zagrożeniem dla obecności chrześcijan w Ziemi Świętej.
>>> Izrael: „dyskretne modlitwy” żydowskie na Wzgórzu Świątynnym mogą wywołać kolejną wojnę
Rzecznik izraelskiego MSZ Lior Haiat odrzucił te oskarżenia jako bezpodstawne. Oświadczył, że zniekształcają one rzeczywistość społeczności chrześcijańskiej w Izraelu, która cieszy się pełną wolnością religijną i kulturową zarówno w Jerozolimie, jak i w całym Izraelu.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |