fot. PAP/Albert Zawada

Prezydent podziękował harcerzom za 10 lat Betlejemskiego Światła Pokoju

Prezydent Andrzej Duda podziękował harcerzom za Betlejemskie Światło Pokoju przyniesione do Pałacu Prezydenckiego po raz dziesiąty podczas jego kadencji. Zaznaczył, że to znak braterstwa, ciepła i najbardziej charakterystyczny znak świąt Bożego Narodzenia.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyjęli we wtorek od harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego w Pałacu Prezydenckim Betlejemskie Światło Pokoju. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich i skautowych, których honorowym patronem jest prezydent.

„Kochaj czynem”

Przekazując zapaloną świecę naczelniczka ZHP harcmistrzyni Martyna Kowacka przypomniała, że w tym roku Światło ze względu na trwającą wojnę nie wyruszyło z Betlejem, tylko z kościoła w Górnej Austrii.

„Myślę, że tym bardziej ważne, by ten symbol pokoju, którego nam brakuje, dotarł do wszystkich tych, którzy chcą go przyjąć” – podkreśliła.

Zaznaczyła, że tegoroczna akcja ZHP przebiega pod hasłem „Kochaj czynem” – „żeby obudzić w nas chęć pomagania i pokazać wszystkim, że nawet czasami takie bardzo małe gesty mają olbrzymie znaczenie i takimi gestami możemy budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich”.

fot. PAP/Albert Zawada

Prezydent powiedział podczas uroczystości, że jest wzruszony przyjmując wraz z żoną po raz dziesiąty od harcerzy Światło, które jest znakiem braterstwa, znakiem ciepła a dla wszystkich w Pałacu Prezydenckim od dziesięciu lat najbardziej charakterystycznym znakiem świąt Bożego Narodzenia.

„Ten moment, kiedy przychodzą harcerze z Betlejemskim Światełkiem Pokoju, to już jest ten moment, w którym rzeczywiście tu w Pałacu Prezydenckim zaczynają się święta” – podkreślił.

Nawiązując do tegorocznego hasła akcji „Kochać czynem” powiedział, że to istota harcerskiej służby, bo harcerstwo polega na działaniu i czynieniu przede wszystkim dobra. Zaznaczył, że w ostatnich latach szczególnie potrzebna była harcerska służba i pomoc innym.

„Tak jest, że te ostatnie lata (…) w sposób niezwykle dobitny pokazały wielu naszym rodakom, co to znaczy harcerska służba, jak bardzo ona jest potrzebna i jak niezwykle ona jest ofiarna” – stwierdził prezydent Duda.

Przypomniał, że takie działania harcerze w ostatnich latach podejmowali podczas pandemii, po agresji Rosji na Ukrainę, czy podczas tegorocznej powodzi na południowym zachodzie naszego kraju.

„Dziękuję wam za to z całego serca, że zawsze jesteście, kiedy trzeba i dziękuję, że przynosicie to Światło” – powiedział.

Andrzej Duda dziękował, że światło nie tylko trafia do Pałacu, ale też za pośrednictwem harcerzy roznoszone jest po całej Polsce „wraz z ciepłem, które ono przynosi” – również w sensie metafizycznym i duchowym.

fot. PAP/Albert Zawada

Podkreślił też, że dziękuje za te wszystkie dziesięć lat, ponieważ to ostatnia dla ich pary prezydenckiej taka uroczystość. Jak zaznaczył, liczy, że organizacje harcerskie przyjmą zaproszenie do Pałacu na Dzień Myśli Braterskiej

– święto skautów obchodzone 22 lutego. W 2025 r. również będzie to dziesiąte spotkanie z tej okazji – przypomniał.

Agata Kornhauser-Duda życzyła wszystkim „błogosławionych, spokojnych, radosnych świat Bożego Narodzenia”, spędzenia ich w gronie rodziny i przyjaciół. Życzyła też, by były one „wypełnione serdecznością i życzliwością” oraz „czasem refleksji, zatrzymania się, odpoczynku”.

fot. PAP/Albert Zawada

Na nadchodzący rok życzyła pokoju, radości i satysfakcji z wypełniania harcerskiej misji oraz tego, by harcerze byli stale opiekunami betlejemskiego światła.

„Niech jego blask towarzyszy wam zawsze w życiu codziennym, ale także waszym rodzinom, bliskim i wszystkim harcerzom” – powiedziała. „Wszystkiego dobrego na Nowy Rok” – dodała pierwsza dama.

Odebrany przez parę prezydencką od zuchów z ZHP lampion z Betlejemskim Światłem Pokoju będzie się palił w kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Płomień przekazywany jest na świecach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Betlejemskie Światło Pokoju

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem – miejsca narodzin Chrystusa. Zwykle w Wiedniu odbywała się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień był przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

fot. PAP/Albert Zawada

W tym roku ze względu na sytuację w Ziemi Świętej organizacje skautowe odbierały Światło w kościele pielgrzymkowym Christkindl – partnerskim mieście Betlejem w Górnej Austrii. Płomień przywieziony z Betlejem palił się tam od ubiegłego roku.

Związek Harcerstwa Polskiego przekazuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Przejmuje je od słowackich skautów – w tym roku przekazano je niedzielę w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji. Polskie harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii i do Szwecji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze