epa05671386 Polish President Andrzej Duda delivers a speech to guests during a reception in Berlin, Germany, 11 December 2016. Duda invited for a concert of the Posen Philharmonics within the scopoe oif the festivities marking the 25th anniversary of the German-Polish Treaty of Good Neighbourship. EPA/KLAUS-DIETMAR GABBERT Dostawca: PAP/EPA.

Prezydent: program „500 plus” to nie jałmużna

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Program „500 plus” to nie jałmużna ani łaska ze strony państwa; chciałbym, żebyśmy mogli tworzyć kolejne programy wspierające polskie rodziny – powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

W Pałacu Prezydenckim odbyło się w środę seminarium z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej pt. „Monitoring pierwszych skutków społecznych Programu +Rodzina 500 Plus+”.

„Chciałbym, żebyśmy mogli tworzyć dodatkowe, kolejne programy wspierające polskie rodziny, im się to należy. Powtarzam to jeszcze raz i zawsze to mówiłem, to nie jest żadna jałmużna, absolutnie. To żadna łaska ze strony państwa. To jest coś, co po prostu rodzinom, wychowującym dzieci, ze strony państwa zwyczajnie się należało” – powiedział w środę prezydent.

„Dlatego tak się cieszę, że po ponad 27 latach od ’89 roku państwo polskie zaczyna rodzinę dostrzegać i zaczyna dawać jej świadczenie, które powinno być od dawna” – dodał Duda. Podkreślił, że wsparcie dla rodzin, podobne do programu „500 plus”, występuje we wszystkich demokratycznych państwach, które dobrze funkcjonują, szczególnie w tych z Europy Zachodniej.

Jak zaznaczył prezydent, wielokrotnie podczas spotkań z Polakami słyszał pochlebne opinie na temat programu 500 plus. „Wielokrotnie, praktycznie wszędzie, gdzie jestem, zawsze ktoś podchodzi i mówi: dziękujemy za program +500 plus+, bo to była dla nas wielka pomoc” – mówił. 

Z kolei min. Rafalska zwróciła uwagę, że 2017 rok będzie się wiązał z organizacyjnym wyzwaniem ws. nowego okresu zasiłkowego. „Ponieważ te świadczenia są wypłacane na podstawie decyzji wydanych do 30 września i trzeba będzie teraz obsłużyć na nowo, wydać nowe decyzje, w oparciu o inną dochodowość, bo z 2016 r. Trochę ten obraz może nam się zmienić” – powiedziała. 

Decyzje w sprawie swiadczenia są wydawane co do zasady na rok. Pierwsze decyzje – wyjątkowo – obejmowały okres od 1 kwietnia 2016 r. do 30 września br. Osoby, które ubiegały się o świadczenie w związku ze spełnieniem kryterium dochodowego, składały dokumenty dotyczące dochodu z 2014 r., ponieważ w kwietniu 2016 r. nie zkończyło sie jeszcze rozliczanie podatku za 2015 r. Od tego roku będzie brany pod uwagę dochód z roku poprzedniego. Dokumenty potwierdzające dochód są wymagane tylko od osób ubiegających się o świadczenie 500 plus na pierwsze dziecko – nie może być wtedy wyższy niż 800 zł na osobę w rodzinie, a 1200 w przypadku dziecka z niepełnosprawnością.

foto. PAP/EPA/KLAUS-DIETMAR GABBERT 

Prezydent: program „500 plus” to nie jałmużna
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze