fot. PAP/Leszek Szymański

Prezydent RP odznaczył wicedyrektora Centrum Heschela KUL ks. dr. Pawła Rytel-Adrianika

Upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej – za działania w tym obszarze, prezydent Andrzej Duda, odznaczył Złotym Krzyżem Zasługi, wicedyrektora Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. A. J. Heschela, szefa Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego i Vatican News, ks. dr. Pawła Rytel- Adrianika.

Odznaczenie to otrzymała także dziennikarka włoskiej agencji informacyjnej ANSA, Manuela Tulli. Wraz z ks. Rytel- Adrianikiem są autorami książki „Zabili nawet dzieci”, dotyczącej rodziny Ulemów, którzy zostali bestialsko zamordowani za pomoc Żydom. Publikacja ukazała się  w języku włoskim i angielskim. W przygotowaniu są wersje: polska, hiszpańska, portugalska oraz chińska. Książka spotkała się z uznaniem odbiorców na całym świecie.

„Wraz z Manuelą Tulli ze wzruszeniem przyjąłem  odznaczenie pana prezydenta.
Upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów na arenie międzynarodowej jest strategicznym zadaniem w relacjach polsko-żydowskich. Potrzebujemy ciągłego dialogu, otwartości i wzajemnego zrozumienia. Łączy nas historia, czasem trudna, ale także kultura i korzenie religijne. Ważne, żeby o tych faktach dowiadywali się młodzi ludzie z Polski i Izraela. Najlepszym sposobem na to są wzajemne, bezpośrednie  kontakty pomiędzy pokoleniami ” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

>>> Ks. Paweł Rytel-Andrianik: wizyta Jana Pawła II w synagodze to był przełom w relacjach katolicko-żydowskich

Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyła się w czwartek wieczorem w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. Wzięli w niej  udział m.in. ambasadorowie RP przy Stolicy Apostolskiej i Włoch, a także polscy pracownicy watykańskich instytucji. Obecny był były nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. 

Ks. Paweł Rytel-Andrianik uzyskał następujące stopnie naukowe: licencjat z teologii na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie (2003); licencjat (2008) a następnie doktorat (2012) z nauk biblijnych i archeologii na Studium Biblicum Franciscanum w Jerozolimie; master (2011) a następnie doktorat (2015) na Uniwersytecie w Oksfordzie. Ponadto studiował w Jerozolimie na Uniwersytecie Hebrajskim, Hebrew Union College i na École biblique et archéologique française. W 2012 został profesorem Pisma Świętego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Był dyrektorem Biura ds. Komunikacji Zagranicznej Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, pełnił też funkcję rzecznika KEP.

Manuela Tulli jest dziennikarką włoskiej agencji prasowej ANSA. Historią rodziny Ulmów zainteresowała się podczas podróży do Markowej w celu przygotowania reportażu o pomocy Kościoła dla uchodźców z Ukrainy. Otrzymała kolekcję zdjęć autorstwa Józefa Ulmy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze