Gdañsk, 28.10.2016. Prezydent Senegalu Macky Sall (P) w towarzystwie prezesa zarz¹du Stoczni Gdañsk SA i GSG Towers Jaros³awa £asiñskiego (L) podczas wizyty w Stoczni Gdañsk, 28 bm. W trakcie drugiego dnia wizyty w Polsce prezydent Macky Sall zwiedzi³ historyczne tereny stoczniowe oraz zapozna³ siê z technologi¹ produkcji wie¿ wiatrowych. (aw/zuz) PAP/Adam War¿awa

Prezydent Senegalu z wizytą w Gdańsku

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Goszczący w Polsce prezydent Senegalu Macky Sall odwiedził w piątek Stocznię Gdańsk i Port Gdańsk. Towarzyszyła mu ok. 30-osobowa delegacja, w tym dziewięciu ministrów senegalskiego rządu.

W porcie podpisano „protokół ustaleń” między władzami polskiej spółki a kierownictwem portu w Dakarze w Republice Senegalu.

Dokument podpisali: ze strony senegalskiej dyrektor generalny Niezależnego Portu w Dakarze Cheikh Kante, a ze strony polskiej prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. Łukasz Greinke.

„W dokumencie strony wyrażają chęć wzajemnej współpracy lub wymiany informacji w zakresie szkoleń, zarządzania i eksploatacji portów, walki z zanieczyszczeniem i ochrony środowiska, bezpieczeństwa, wymiany wiedzy eksperckiej dotyczącej sektora portowego, rozwiązań technicznych i technologicznych” – poinformował w piątek PAP dyrektor ds. kontaktów zagranicznych i public relations ZMPG, Julian Skelnik.

Przed wizytą w porcie w Gdańsku goście z Senegalu byli w Stoczni Gdańsk.

„Znając historię stoczni i wyjątkowość tego miejsca prezydent Senegalu zainteresowany był tym, co dziś się w niej dzieje. Przedstawiliśmy mu transformację zakładu, jaką przeszliśmy w ostatnich latach, od tradycyjnego producenta prostych statków do wyspecjalizowanego producenta dla energetyki wiatrowej i morskiej, zachowując jednocześnie kompetencje do budowy jednostek pływających” – powiedział PAP prezes zarządu Stoczni Gdańsk, Jarosław Łasiński.

Jego zdaniem nie jest wykluczone, że tego rodzaju wizyty mogą w przyszłości owocować podjęciem wzajemnej współpracy lub kontraktami.

„Zarówno Dakar, jak i Gdańsk leżą nad wodą, tam też jest stocznia, która ma określone plany rozwojowe. Planuje się również uruchomienie w Dakarze akademii morskiej. Jest wiele obszarów, w których możemy współpracować, począwszy od obszaru ludzkiego, poprzez wymianę doświadczeń na płaszczyźnie naukowej, a kończąc na faktycznej produkcji w pełni wyposażonych statków. Prezydent Senegalu mówił też o rozwoju w tym kraju energetyki odnawialnej, choć tam oczywiście głównym źródłem energii jest fotowoltaika” – wyjaśnił szef Stoczni Gdańsk.

Delegacja Senegalu podczas wizyty w stoczni obejrzała m.in. ogromną halę K1, gdzie wykonuje się wielkogabarytowe elementy stalowe na potrzeby energetyki wiatrowej.

W czwartek, w pierwszym dniu pobytu w Polsce, prezydent Sall spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim i premier Beatą Szydło. Sall i Duda otworzyli Polsko-Senegalskie Forum Gospodarcze.

Wizyta prezydenta Senegalu wpisuje się w kampanię na rzecz kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019 – informował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Robert Pietrzak

PAP (rop/ mok/ gma/)

fot.  PAP/Adam Warżawa

Zobacz także
Wasze komentarze