Peter Pellegrini, fot. PAP/EPA/TOMS KALNINS

Prezydent Słowacji u papieża „o nakłonieniu walczących stron do negocjacji”

Papież Franciszek przyjął w poniedziałek na audiencji prezydenta Słowacji Petera Pellegriniego. Głównymi tematami ich rozmów były konflikty na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Prezydent zapowiedział narodową pielgrzymkę Słowaków do Watykanu w Roku Świętym.

Podczas rozmowy ze słowackimi dziennikarzami prezydent Pellegrini zwrócił uwagę na dobrą formę papieża, który w przyszłym tygodniu skończy 88 lat. „Mieliśmy bardzo otwartą, przyjazną, szczerą rozmowę, pełną pozytywnej energii, która promieniuje z niego jako człowieka” – powiedział.

Jak przekazał Pellegrini, rozmawiał z Franciszkiem o „cierpieniu wielu ludzi, nie tylko w strefach wojennych, także tych osób, którzy cierpią z powodu głodu, ubóstwa, nędzy”. „Ojciec Święty przypomniał nam, abyśmy poświęcili się dzieciom, młodym ludziom, aby wzbudzić w nich nadzieję na lepszą przyszłość. Ale podkreślił również, że nie powinniśmy zapominać o opiece nad osobami starszymi” – dodał.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Słowacki przywódca podkreślił, że papież mówił mu, że nie można się wywyższać, „ponieważ ktoś urodził się w innym miejscu lub ma inną wiarę, kolor skóry, orientację seksualną”. Pellegrini oznajmił też, że rozmawiał z Franciszkiem o potrzebie pokoju i nakłonienia walczących stron do negocjacji. Zapowiedział, że w kwietniu, a więc w Roku Świętym Słowacy przybędą do Watykanu z narodową pielgrzymką i zadeklarował, że weźmie w niej udział.

Prezydent podarował papieżowi trójwymiarowy obraz słowackiego artysty Juraja Kralika, przedstawiający portret Franciszka i napis „Mater Dolorosa ora pro nobis”. Matka Boża Bolesna jest patronką Słowacji. Dzieło to jest nawiązaniem do wizyty papieża na Slowacji przed trzema laty i mszy, którą odprawił w jej sanktuarium w Szasztinie.

Pellegrini otrzymał od Franciszka m.in. płaskorzeźbę z brązu zatytułowaną „Miłość społeczna”.

Watykan poinformował, że tematem rozmów głowy państwa z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem i szefem dyplomacji arcybiskupem Paulem Richardem Gallagherem była sytuacja międzynarodowa, zwłaszcza konflikty na Ukrainie i Bliskim Wschodzie oraz wkład Kościoła na rzecz społeczeństwa słowackiego.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze