Prezydentka Meksyku: przyjęliśmy już prawie 11 tys. osób deportowanych z USA
Meksyk przyjął prawie 11 tys. osób deportowanych z USA, odkąd władzę w tym kraju objął Donald Trump – ogłosiła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum. Zaznaczyła, że w tej grupie jest 2,5 tys. osób niebędących obywatelami Meksyku.
Przywódczyni dodała, że z Meksyku odesłano migrantów do Hondurasu samolotami i drogą lądową. Podkreśliła, że ich repatriacja była dobrowolna. Sheinbaum odniosła się również do okólnika, wydanego przez biuro nowej prokuratorki generalnej USA Pam Bondi i wzywającego do „całkowitej eliminacji karteli i ponadpaństwowych organizacji kryminalnych”. Zasugerowała, że władze Stanów Zjednoczonych powinny zacząć walkę z przestępczością w swoim własnym kraju.
„Nie ma tam karteli ani przestępczości zorganizowanej? (…) Mają dużo do zrobienia w Stanach Zjednoczonych. W jaki sposób dociera tam Fentanyl (syntetyczny opioid odpowiedzialny w USA za dziesiątki tysięcy zgonów rocznie – PAP)? Co się dzieje po przekroczeniu granicy, kto zajmuje się dystrybucją narkotyku, kto go sprzedaje na ulicach amerykańskich miast i dokąd trafiają zyski?” – zapytała prezydentka.
Wcześniej w tym tygodniu Sheinbaum zawarła z Trumpem porozumienie, w ramach którego USA zawiesiły na miesiąc wprowadzenie 25-procentowych ceł na towary z Meksyku, a władze tego kraju zobowiązały się do wysłania 10 tys. dodatkowych żandarmów i żołnierzy, by zwalczać przemyt fentanylu i nielegalną migrację do USA.
Po objęciu władzy 20 stycznia Trump wprowadził stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem, wysłał na nią 1,5 tys. żołnierzy, uznał meksykańskie kartele narkotykowe za „zagraniczne organizacje terrorystyczne”, zmienił nazwę Zatoki Meksykańskiej na Zatokę Amerykańską i zagroził Meksykowi cłami, uskarżając się przy tym również na deficyt w handlu USA z tym krajem.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |