Proaborcyjne wytyczne rządu w ogniu krytyki
Polski rząd narusza konstytucyjnie chronione prawo do życia – alarmuje Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny.
Zrzesza on 26 posłów – głównie opozycji, ale też rządzącej koalicji. Gremium przyjęło stanowisko, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie wobec zmian wytycznych Ministerstwa Zdrowia dotyczących aborcji. Posłowie z Parlamentarnego Zespołu argumentują, że ministerialny dokument godzi w art. 38 Konstytucji RP. Głosi on, że Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia.
Aborcja na życzenie i cios w klauzulę sumienia
„Minister Zdrowia, w wydanych wytycznych, dopuszcza interpretację, zgodnie z którą «zagrożenie dla zdrowia» – jako przesłanka do aborcji, nie musi być bezpośrednie ani nagłe, co rozszerza możliwość przerywania ciąży nawet w sytuacjach, które nie stanowią rzeczywistego zagrożenia życia matki, do dziewiątego miesiąca życia dziecka. Wprowadzenie tak szerokiej interpretacji pojęcia «zagrożenia zdrowia» może być nadużywane, co w praktyce prowadzi do nielegalnej akceptacji aborcji na życzenie” – alarmuje Parlamentarny Zespół na rzecz Życia i Rodziny.
Posłowie zwracają uwagę także na zapisaną w wytycznych próbę ograniczenia możliwości korzystania przez personel medyczny z klauzuli sumienia. W ich ocenie narusza wolność sumienia i wyznania, chronioną przez art. 53 Konstytucji.
„Tego typu regulacje nie tylko godzą w wolność sumienia, ale również stawiają lekarzy i innych pracowników służby zdrowia w sytuacji prawnej niepewności. Władze RP używają przy tym bezprawnego przymusu, grożąc odpowiedzialnością karną za odmowę wykonania aborcji” – głosi stanowisko Parlamentarnego Zespołu. Dodatkowo posłowie krytykują ostatnie działania ministerstwa i nakładanie kar na podmioty odmawiające wykonania aborcji. Latem Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył ponad pół miliona złotych kary na Pabianickie Centrum Medyczne za rzekome niewykonanie zgodnej z prawem aborcji. Centrum odwołało się od tej decyzji i karę zmniejszono do 250 tysięcy złotych. Jednak placówka nadal nie zgadza się z decyzją NFZ i pozwało Fundusz.
Prawo i orzecznictwo są jasne
„W wyroku z 7 października 2015 roku Trybunał Konstytucyjny potwierdził, że niezgodne z Konstytucją jest zmuszanie personelu medycznego do uczestnictwa w aborcjach oraz nakładanie obowiązku na lekarzy, by przekazywali informację pacjentom, gdzie aborcję można wykonać” – podkreślili posłowie.
W tym kontekście Parlamentarny Zespół przywołuje też rezolucję Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy z 2010 roku. Zapisano w niej, że „żadna osoba, szpital lub instytucja nie mogą zostać prawnie przymuszone, pociągnięte do odpowiedzialności prawnej ani dyskryminowane z powodu odmowy przeprowadzenia, udzielenia asystowania lub podporządkowania się wykonaniu aborcji (…) lub innego czynu, który mógłby spowodować śmierć zarodka ludzkiego lub embrionu z jakiegokolwiek powodu”.
Zespół zwraca uwagę również na brak podstawy prawnej do wydania ministerialnych wytycznych. A to – według parlamentarzystów – narusza art. 7 Konstytucji RP, nakazujący organom państwa działanie na podstawie i w granicach prawa. „Szpitale nie są jednostkami bezpośrednio podlegającymi Ministrowi Zdrowia, więc wytyczne te nie są wiążące. Praktyka ich stosowania może prowadzić do chaosu prawnego i bezkarności w zakresie przerywania ciąży” – czytamy w stanowisku Parlamentarnego Zespołu.
W dokumencie posłowie wezwali polski rząd do zaprzestania działań, które naruszają prawo do życia nienarodzonych dzieci oraz klauzulę sumienia. „Wzywamy do przestrzegania Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano.
Źródło: vaticannews.va/pl
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |